Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki lider anlaştı... 'Suriye'yi ortak vururuz'

  AA
  27 Haziran 2017 - 23:35Son Güncelleme : 27 Haziran 2017 - 23:38

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleşmesi halinde koordineli biçimde ortak karşılık verme kararı aldı.

  Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Macron'un Trump ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

  Görüşmede Suriye konusunun ele alındığı belirtilen açıklamada, kimyasal bir saldırı olması halinde koordineli bir biçimde ortak karşılık verilmesinin görüşüldüğü kaydedildi.

  ABD daha önce Suriye rejiminin İdlib'teki kimyasal saldırısının ardından 6 Nisan'da saldırıda kullanılan hava üssü Şayrat'ı bombalamıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bugün yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin Şayrat Hava Üssü'nde yeni ve büyük bir kimyasal saldırıya hazırlandığını tespit ettiklerini duyurmuştu.

  Emmanuel Macron, daha önce yaptığı açıklamada, Suriye'de kimyasal silah depolarının yerini tespit etmeleri halinde tek başlarına imha edeceklerini, kimyasal silah kullanılmasının kırmızı çizgileri olduğunu bildirmişti.

  Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, Donald Trump'ı ülkesinin 14 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına da davet etti.


  ABDden Esadı korkutacak açıklama: Bedelini ağır öderABD'den Esad'ı korkutacak açıklama: Bedelini ağır öder

  Rusya: Suriyede meşru yönetimin tehdit edilmesi kabul edilemezRusya: Suriye'de meşru yönetimin tehdit edilmesi kabul edilemez

  Etiketler: ABD , Fransa , Suriye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı