"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

’Hedge fon’ları üzerine Tokalak’ın bir kitabı

BAFRALI İsmail Tokalak, uzun yıllar İngiltere’de yaşadı, tekstil ticareti ile uğraştı.

Bu arada ’Bizans-Osmanlı Sentezi’ adlı kitabını yazdı. Yüzlerce kaynaktan yararlanan Tokalak (tokalak@btinternet.com),

bu kitabını 10 yılda yazdığını söylemişti bize. 2008 Mart’ında da ’Dünyayı Yönetenler ve Sistemleri’ adlı kitabı yayımlamış ve dünyayı büyük bir finansal krizin beklediğini yazmıştı. Krizin Amerika’dan başlayıp dünyaya yayılacağını anlatırken, bir Çin atasözüne de yer vermişti:

"Fırtına çıktığında fırtınadan en çok etkilenen ağaç en yüksek olanıdır."

En yüksek ağaç Amerika...

Küresel alanda çıkacak finansal krizin en büyük rol oynayacak etkenlerden birinin de Hedge fonlar olacağını anlatıyor Tokalak... 2 trilyon dolarlık ’hedge fon’larının çalışma prensipleri konusunda ayrıntılı bilgi veriyor.

Tokalak’a "Bunları ne zaman yazdınız?" diye sorduk.

"Benim bunları yazmam bir sene önce idi ama kitap bu olaylardan 7 ay önce yazıldı. Övünmek gibi olmasın ama bugünkü haberleri okuyunca en azından açık bir ispatı sayılabilir. 10 ay önce de Referans gazetesi yazarı dostum sanayici Şevket Sürek’e ’Dünya borsaları batacak, en sağlam yatırım aracı altın sertifikası almak’ demiştim. Dediğim dönemden itibaren altın %60 arttı."

Borsa, finans uzmanı ve ekonomi profesörü olmayan birinin bu krizi çok önceden görüp detaylı bir şekilde yazması ve bunu birçok finans uzmanı ve ekonomistin görememesi (hepsi değil tabii) dünya finans sektöründe gerçekten birçok şeyin yanlış işlediğini göstermiyor mu?

Sayın Tokalak, Türkiye’de herkese ’altın madalya’ vermezler; çünkü bizler kıskancız biraz.

Bu işte bir iş var ama

HÜKÜMETİN kriz ihtimaline karşı Türklerin yurtdışındaki birikimlerini ’kaynağını’ sormaksızın Türkiye’ye getirme girişiminin arkasında ne olabilir?

Özellikle Almanya başta olmak üzere Avrupa’da sıkışmış İslami holdinglerin topladığı sermaye ile ’Deniz Feneri’ gibi derneklerin aldığı bağışları aklayarak Türkiye’ye getirmek amacı taşıyabilir mi? Hiç kuşku yok denilebilir.

Para getirme süresinin üç ayla sınırlandırılması ve 2009 martındaki yerel seçimler öncesine denk gelmesi hiç dikkat çekmiyor mu?

Uyanın!

CEVABI ZOR SORULAR

Bakın Vakıfbank Frankfurt Şube Müdürü Metin Özetci’nin, Deniz Feneri davası başlamadan iki gün önce ye neden hemen Türkiye’acilen geri çekildiği... İstanbul Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın şirketlerine (dolayısıyla RTÜK Başkanı Zahid Akman’a) Büyükşehir’in İSMEK kursları için kaç trilyonluk (onlarca) ihale verildiği... Bunlar açıklanmadan kamuoyunun vicdanı hep sızlayacaktır.

"Samimi inananlar’ biraz da siz uyanın!

Karayalçın coşkusu

CHP’nin Sayın Murat Karayalçın’ın adaylığını açıklaması, Ankara’da görülmemiş bir coşku yarattı. Bu coşku yıllardır mevcut yönetimden soğuyan, bu yönetimin uygulamalarından rahatsız olan çok sayıda yurttaşın gösterdiği haklı tepkidir. Üstelik görüldüğü kadarıyla bu tepki herhangi bir partinin veya herhangi bir görüşün değil, genel olarak Ankaralıların tepkisi. Zaten bu seçim Ankara’nın varolma veya yok olma savaşı. Çünkü Ankara her geçen gün kent kimliğini kaybediyor. Özelliklerini ve özgüllüklerini yitiriyor. Murat Karayalçın kenti toparlayacak güce sahip nitelikteki tek aday. Şimdi CHP doğru bir seçimle yola koyuldu. Eğer ilçe belediyelerinde de gerekli ve özenli bir tavırla aday belirlerse Ankara’nın çehresi bir anda değişecektir. Bu değişimi sürükleyecek bilgi ve birikim CHP’nin içinde vardır. Şimdi artık hep birlikte kentimiz ve geleceğimiz için çalışmaya koyulmalıyız.
Mustafa KOÇER-ANKARA

AKP’nin 'zam' oyunu

KİT ücret tebliği 14.10.2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı... İlgili kararname ile üniversite ve yüksekokul mezunlarının maaşlarının düştüğü yetmiyormuş gibi, 399 sayılı kanuna tabi sözleşmeli olarak çalışan memurlara hükümetin verdiği sözde 103 YTL’lik ek ödeme de yerine getirilmemiştir. Bundan birkaç ay önce Sayın Başbakan bakanlarıyla birlikte memura 400 YTL’ye kadar varan oranlarla zam veriyorum diye açıklama yapmış ve zam havada kalmıştır. Sizin de anladığınız gibi kitlerde çalışan idari personellere zam yapılmamış ama haberlerde şov yapılmıştır.
Ali ARSLAN

Orhan Pamuk’a iyi bakın

BU maili İsviçre’den atıyorum. Burada 3 akşamdır TV’de Orhan Pamuk var.

13.10.2008 gecesi Avusturya Ulusal Televizyonu ORF2 kanalında çıktı. 1 milyon Ermeni ve 30 bin Kürdün öldürüldüğünü tekrarladı. Hayatı anlatıldı. Türkiye’de rahat olmadığı ve tehdit aldığı belirtildi. 16.10.2008 günü de Almanya Ulusal Televizyonu 3SAT kanalında çıktı.

Bunlar sadece 3 gecede takip ettiklerim.

Avrupa’da Türkiye denince akla ilk ne Galatasaray, ne AKP, ne de Erdoğan geliyor... Türkiye denince çoğunlukla akla ilk Orhan Pamuk geliyor. Orhan Pamuk’a iyi bakın. Eğer ona bir şey olursa Türkiye imajı çok büyük zarar görür. Türkiye kendine çok büyuk zarar vermiş olur.
Can ERKAN

Park-otopark

BÜYÜKŞEHİR, Gayrettepe’de çocuk parkına 400 araçlık otopark kararının Meclis’ten 11.4.2007’de geçtiğini, kararın iptali için yargıya gidildiğini ancak reddedildiğini, otoparkın üstüne yine çocuk parkı yapacağını açıkladı. Okur Naim Tanyeri ise "Kuştepe’de 21 yıldır mahallemizde katlı otopark ve üzerine park inşa edilmesi için çırpınıp duruyoruz" diyor.

Biliyor musunuz

ESENYURT; Talatpaşa Mahallesi TEM bağlantı yolu üzerindeki otel inşaatının AKP’li Esenyurt Belediyesi’nce yıkılarak mühürlendiğini, bunun 500 bin dolar rüşvet vermediği için yapıldığını öne süren CANFIX bebez bezlerinin sahibi Mustafa Dinç’in, Cumhuriyet Savcılığı’na başvurduğunu... MANİSA Milletvekili Şahin Mengü’nün, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’na yönelttiği soru önergesinde "TFF özerk bir kuruluş olmasına rağmen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak Fatih Terim’in istediği 250.000 YTL ücreti yüksek buluyor musunuz? Sizce uygun olan ücret ne kadardır? TFF Milli Takım teknik kadrosuna ödenen toplam ücret ne kadardır? Vergilerle TFF’ye toplam yıllık maliyeti ne kadardır?" diye sorduğunu...
X