MENÜ

Federal Sistem

Federal Sistem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Federal Sistem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 698 Federal Sistem haberi bulunmuştur.

Federan Sistem Nedir? Federal devlet bu anlamda iç yapıları itibariyle özerk olan devletlerin (federe devlet) oluşturduğu siyasi bir birliktir.

Federe devletlerin her biri kendi ülkesine, anayasasına sahip iken diğer devletlerle olan ilişkilerin düzenlenmesinde yetki federal devlete aittir. Bununla birlikte federe devletlerin içinde kendi yasama, yürütme ve yargı organları da vardır.

Fakat yasalar üst devlet (federal devlet) kimliğine ait anayasaya aykırı olmama koşulu taşır. Federe devletler iç güvenliklerini sağlamak amacı ile kendi polis teşkilatını kurabilir ve farklı yargılama hususları belirleyebilir.

Bir federe devlet için suç teşkil eden bir yasa diğer devlet için suç teşkil etmeyebilir. Farklı federe devlet yasalarının uygulanmasında çoğunlukla bulunulan yer göz önüne alınır fakat uygulamada kişilerin hangi federe yapıya bağlı bulunduğu hususuna göre de hareket edildiği görülmektedir. Bu durum ülkeden ülkeye ve özerklik genişliğine göre farklılık taşımaktadır.

Yine uygulamada görülen başka bir durumda dolaşım esnasında olan vatandaşın çelişen yasalara muhatap kalması durumunda üst anayasa kanunlarının geçerli olabileceğidir.

Federal Sistem Haberleri

ABD heyeti terör örgütüyle Kobani’de buluştu

ABD heyeti terör örgütüyle Kobani’de buluştu

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin kontrolündeki yerleşimleri ziyaret etti.

13.1.2018Dünya
ABDden ortalığı karıştıracak ziyaret PKK elebaşlarıyla görüştü

ABD'den ortalığı karıştıracak ziyaret! PKK elebaşlarıyla görüştü!

ABD Dışişleri Bakanlığından bir heyet, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki yerleşimleri ziyaret etti. Heyet, PYD/PKK'nın sözde eşbaşkan yardımcısı Aldar Halil, Kandil'den gelen örgüt elebaşları Fevze Yusuf ve Bedran Ciya Kürt'le görüştü. 

13.1.2018Dünya
Başkan Türel evet oyu istedi

Başkan Türel 'evet' oyu istedi

Başkan Türel 'evet' oyu istedi

3.4.2017Antalya
Sinan Oğan’dan bu kez 1 milyon Suriyeliyi gönderme teklifi

Sinan Oğan’dan bu kez 1 milyon Suriyeli'yi gönderme teklifi

MHP’den ihraç edilen Sinan Oğan, İzmir’de referandum için toplantı yaptı. Oğan, 500 bin Suriyeliyi Avrupa’ya yollamayı, eli silah tutan 500 bin Suriyeliyi de ülkelerine göndermeyi teklif etti.

19.3.2017Gündem
Sinan Oğandan 1 milyon Suriyeliyi gönderme teklifi

Sinan Oğan'dan 1 milyon Suriyeli'yi gönderme teklifi

Sinan Oğan'dan 1 milyon Suriyeli'yi gönderme teklifi

19.3.2017İzmir
Söyleyenler  tarih cahili

Söyleyenler tarih cahili

MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Rejim değişecek diyorlar, külliyen yalandır. Tek adam yönetimi olacak diyorlar, bunu söyleyenlerin tarih cahili oldukları, geçmişimizde böyle bir yönetim modelinin hiç görülmediği açık ve ortadadır” dedi.

18.3.2017Gündem
Bahçeli: 16 Nisanda Avrupada tahtlar sallanacak

Bahçeli: 16 Nisan'da Avrupa'da tahtlar sallanacak

Bahçeli: 16 Nisan'da Avrupa'da tahtlar sallanacak

18.3.2017Elazığ
Reuters: Suriyeli Kürtler anayasa taslağını Ekimde onaylayacak

Reuters: Suriyeli Kürtler anayasa taslağını Ekim'de onaylayacak

Reuters'ın haberine göre; "Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde kurmak istedikleri federal yapının anayasa taslağını önümüzdeki ay onaylayacaklarını" duyurdu.

8.9.2016Dünya
Bağımsızlık hayalinden çözülmeye

Bağımsızlık hayalinden çözülmeye

3 yıl önce petrolün varili 110 dolarken, ortada bu haliyle IŞİD yokken, Mesud Barzani’nin başkanlığı tartışmasızken ve uluslararası dengeler de uygunken, herkes ‘Bağımsız Kürdistan’dan bahsediyordu. “Kaçınılmaz” deniliyordu. Hatta Barzani, gücünün zirvesinde 2012’de Washington’a indiğinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın yüzüne de söylemişti.  Ama sonra öyle şeylere tanık oldu ki bölge... Ortadoğu’nun kumları öyle kaygan ki... Bir zamanlar herkesin olacak dediği proje, bugün can çekişiyor. Ve ‘Kürdistan’  adıyla tek bir bağımsız devlet fikri bugünün koşullarında gittikçe zorlaşırken, bölgenin Kürt şehirleri arasında çözülme yaşanıyor.  3 gün geçirdim Erbil’de. Peşmerge komutanlarıyla, bölgenin önde gelen isimleriyle görüştüm. Kürdistan’ın neden yıldızının söndüğünü anlamaya çalıştım. İşte bölgedeki Kürtleri bu noktaya sürükleyen 5 zorluk.

7.7.2016Dünya
Suriyeli Kürtler 6 ay içerisinde federasyon hedefliyor

Suriyeli Kürtler 6 ay içerisinde federasyon hedefliyor

Suriyeli Kürtler, Şam’ın ve Türkiye ile ABD dahil birçok ülkenin itirazına rağmen, ülkenin kuzeyinde federal yönetim kurma planlarına altı ay içinde nihai şeklini vermeyi hedefliyor.

12.4.2016Dünya
Suriyeli Kürtler federal sistemi onayladı

Suriyeli Kürtler federal sistemi onayladı

Suriye'nin kuzeyinde Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki üç bölge; Ankara, Şam ve Washington'ın aksi yöndeki uyarılarına rağmen "federal sistemin" kurulmasını onayladı.

17.3.2016Dünya
Suriyeli Kürtlerden federasyon hamlesi

Suriyeli Kürtlerden federasyon hamlesi

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, ülkenin kuzeyindeki kantonları birleştirerek federal sistem ilan edeceklerini açıkladı. Kuzeydeki Rimelan’da dün düzenlenen kurucu meclis toplantısında federal sistem tartışıldı. Şam yönetimi ve Ankara, Suriye’nin bütünlüğüne vurgu yaparak tepki gösterdi.

16.3.2016Dünya
Ankara’dan Suriyeli Kürtlere federasyon tepkisi: “Geçerliliği olmaz”

Ankara’dan Suriyeli Kürtlere federasyon tepkisi: “Geçerliliği olmaz”

SURİYE’nin kuzeyindeki Kürtlerin, ülke içinde Kürt bölgelerini kapsayacak federal sistem kurulduğunu ilan etme girişimine Ankara sert tepki verdi.

16.3.2016Gündem
Suriyeli Kürtler Kuzey Suriye Federasyonu kuruyor

Suriyeli Kürtler 'Kuzey Suriye Federasyonu' kuruyor

Reuters'ın haberine göre, "Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin bugün federal sistem kurulduğunu ilan etmeleri" bekleniyor.

16.3.2016Dünya
Mesud Barzani ‘federal Suriye’ çağrısı yaptı

Mesud Barzani ‘federal Suriye’ çağrısı yaptı

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Suriye’de federal bir yapıyı desteklediğini belirterek, Kürt gruplara bu projenin ardında birleşme çağrısında bulundu.

4.3.2016Dünya
Selahattin Demirtaş: Türkiye herkesin eşit olduğu bir anayasaya kavuşmak zorundadır

Selahattin Demirtaş: Türkiye herkesin eşit olduğu bir anayasaya kavuşmak zorundadır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'deki rejimin işleyişinin değiştirilmek zorunda olduğunu ileri sürerek, "Türkiye demokratik bir cumhuriyet olarak bütün kimliklerle herkesin eşit olduğu bir anayasaya kavuşmak zorundadır" dedi.

3.10.2015Gündem
İbrahim Kalın YPG iddiasına yanıt verdi

İbrahim Kalın YPG iddiasına yanıt verdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Şah Fırat operasyonunda YPG ile işbirliği yapılıp yapılmadığına dair açıklama yaptı. Kalın 'Bahsedilen örgütlerle işbirliği söz konusu değildir' dedi. YPG yaptığı basın açıklamasında Kobani'ye giren Türk birliklerine 5 kilometre boyunca güvenlik koridoru oluşturulduğunu ifade etmişti.

23.2.2015Gündem
Salih Müslim: Suriyede özerk Kürt bölgesi kurmak istiyoruz

Salih Müslim: Suriye'de özerk Kürt bölgesi kurmak istiyoruz

PKK'nın Suriye uzantısı olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) lideri Salih Müslim, federal Suriye oluşumu içinde özerk bir Kürt bölgesi kurmayı ümit ettiklerini söyledi.

2.12.2013Dünya
Mezhep değil petrol kavgası

Mezhep değil petrol kavgası

Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak’ın kuzeyindeki gerginliğe ilişkin, “Mezhep çatışması dışında bu aynı zamanda bir petrol kavgası da olabilir” dedi. Korkulan senaryo Irak’ta yaşanan petrol gerginliğinin bir iç savaşa dönüşmesi.

21.11.2012Ekonomi
Kaderimizi tayin hakkı istiyoruz

Kaderimizi tayin hakkı istiyoruz

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, İngilizce yayın yapan Kürt Rudaw adlı internet sitesine konuştu ve “İşin başında özerklik istediğimiz doğrudur; ama bugün Türkiye’deki Kürtler, özerkliğin yetersiz olduğunu düşünüyor. Bana kalırsa Kürtler kendi kaderlerini kendileri tayin etmeliler” dedi.

27.12.2011Gündem
Silahlı mücadele bitti, artık politika zamanı

Silahlı mücadele bitti, artık politika zamanı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak için İstanbul’da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu’yla yaptığı söyleşide, “Silahlı mücadele bitti, şimdi konuşma zamanı” dedi. İki dil tartışmalarına, farklı dillerin zenginlik getireceğini belirterek katılan Talabani’nin görüşleri şöyle:

22.12.2010Gündem
Dünya sorunlarına getirilen yeni çözümler

Dünya sorunlarına getirilen yeni çözümler

MUNTR’ın sonuna doğru yaklaşırken Pazartesi günü başlayan tartışmalar sonuca bağlanmaya başladı. Avrupa Konseyi komitesinde enerji kaynakları ve güvenliği konuları üzerine tartışıldı.

5.3.2010Dünya
Iraklı konuk: Türkiyedeki ılımlı İslama hayranız

Iraklı konuk: Türkiye'deki ılımlı İslama hayranız

Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) Siyasi İşler Komisyonu Başkanı Rıza Cevad Taki "Türkiye'deki ılımlı İslam'a hayranız" dedi.

4.4.2009Dünya
Kürdistan polemiği

Kürdistan polemiği

Irak’tan dönen Cumhurbaşkanı Gül, polemiğe neden olan ’Kürdistan’ ifadesini kullanmadığını söyledi. Gül, "Irak’ın kendi anayasasına göre Irak’ın kuzeyinde bir yerel Kürt yönetimi vardır, bunu söyledim. Bunlar normal şeylerdir. Böyle zedeleyici, lüzumsuz tartışmalara girmenin anlamı yok" dedi.

25.3.2009Gündem
‘Osman Öcalan, 5 PKK yöneticisini öldürttü’

‘Osman Öcalan, 5 PKK yöneticisini öldürttü’

EMNİYET Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı raporunda, Osman Öcalan’ın adamlarından birinin öldürülmesi üzerine, Musul'da yönetici konumundaki 5 PKK'lı teröristi, 2006 yılında misilleme amaçlı öldürttüğü yer aldı. PKK'lı teröristler, bu 5 elemanlarının Türk istihbarat elemanları tarafından öldürüldüğünü öne sürmüştü.

3.12.2008Gündem
Çatırdayan ülke

Çatırdayan ülke

Belçika Başbakanı Yves Leterme'in, hükümetinin istifasını Kral II. Albert'e sunmasının ardından ülkede siyasi kaos yaşanıyor.

15.7.2008Dünya
ABD seçimlerini kim kazanacak

ABD seçimlerini kim kazanacak

ABD ‘de yoğun bir seçim kampanyası sürüyor. Başkanlık yarışı başladı.

15.2.2008Dünya
Barzani ABD Senatörlerine Komşu Ülkeleri şikayet etti

Barzani ABD Senatörlerine 'Komşu Ülkeleri' şikayet etti

Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, ABD Kongresi'nden bir heyet ile yaptığı görüşmede komşu ülkelerinin Irak’ın iç işlerine karışması konusunun ele alındığı bildirildi. Barzani görüşmede “Irak’taki sorunların tek çözüm yolu federal sistem” dedi.

17.9.2007Dünya
ABD Irakdan çekilirse

ABD Irak'dan çekilirse

Artık ABD'nin Irak'dan çekilme ihtimali açıkça medyada tartışılıyor. USA Today gazetesinin yaptığı kamuoyu araştırması ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

9.5.2007Gündem
Şii lider El Hekim: En iyi çözüm federal sistem

Şii lider El Hekim: En iyi çözüm federal sistem

Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Abdülaziz El Hekim, ülkenin sorunlarının federal sistemle çözülebileceğini söyledi.

29.1.2007Dünya
Federal sistem isteyen parti kuruldu

Federal sistem isteyen parti kuruldu

Türk siyasi hayatının 53. partisi kuruldu. Katılımcı Demokrasi Partisi'nin (KADEP) kuruluş dilekçesi, İçişleri Bakanlığına verildi.

19.12.2006Gündem
Barzani Irak için af önerdi

Barzani Irak için af önerdi

IRAK Kürdistan Demokrat Partisi lideri ve Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Irak’taki sorunların çözümü için federal sistemin uygulanması ve af çıkarılmasını önerdi.

17.12.2006Dünya
Irak Anayasası onaylandı

Irak Anayasası onaylandı

Irak'ta yeni anayasa, halkın yüzde 21 "hayır" oyuna karşılık, yüzde 78 "evet" oyuyla kabul edildi.

25.10.2005Dünya
Iraklı Şiiler de federal sistem istiyor

Iraklı Şiiler de federal sistem istiyor

Iraklı Kürtlerin ardından Iraklı Şii lideri Abdülaziz El Hekim de, ”Şiilerin kendi federal devletine sahip olması gerektiğini” söyledi.

11.8.2005Dünya

Yazar Sonuçları

Rusya ne yapıyor?

FAZLA geriye gitmeyelim, olayların akışına 1 Mart’tan itibaren bakalım:

21.3.2017

Erdoğan 2017’de başkan mı

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önerisi ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması ile birlikte başkanlık sistemi bir anda gündemi belirledi.

12.10.2016

Kimin İstiklal’i, kimin ölümü?

Geçtiğimiz hafta Barzani, “Lozan’dan beri devlet hayali kurduklarını” açıkladı.

19.3.2016

Federal Suriye mi

TÜRKİYE, Ankara’daki hain terör saldırısının acısını yaşarken hafta başından beri dış politikada kritik gelişmeler yaşanıyor.

17.3.2016

Nermin Hoca’dan selam var

Hocaların hocası olarak anılan Nermin Abadan Unat’la geçen yıl Bodrum’da kaldığımız yerde tanışmış ve bir röportaj yapmıştım...

13.7.2015

Federal sistem

ALMANYA federal sistemin başarılı örneklerinden biri. Fakat yine de koordinasyon sorunları var.

1.4.2013

‘Derin manalar’

HRANT Dink’in ailesinin AİHM’ye yaptığı başvuru sonuçlandırıldı.

14.9.2010

Kürtçülük sorununun tersi ve yüzü (2)

18 Ağustos 2009 akşamı HaberTürk televizyonunda “Sansürsüz” adlı programa katılan DTP’li Orhan Miroğlu büyük bir öfkeyle “Kürtler kendi kendilerini yönetmek istiyorlar!” diyor. Ardından, “Kürtçenin resmi dil olmasına ne diyorsunuz?” sorusunu da gene öfkeyle yanıtlıyor: “Kürtlerin çoğunluk olduğu yerlerde Kürtçe elbette resmi dil olmalı!”

3.9.2009

Zavallı mankeni asacaklar!

MAZLUM-Der isimli bir dernek, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle İstanbul’da bir sergi açtı.

"Siyasal simgeler ve yasal imgeler" adını taşıyan serginin amacının "askeri darbelere mizahi bir eleştiri getirmek" olduğunu Radikal Gazetesi’nde okudum.

28.2.2008

Kuzey Irak’la kriz: Ticaret üzerinden Siyaset...

Hafta sonu dahil, üç gün yurtdışında Ortadoğu konulu, 268 kişinin katıldığı uluslararası bir toplantıdaydım. İsrailliler, Filistinliler, Suriyeliler, Lübnanlılar, Iraklılar, Ürdünlüler, İranlılar, Suudiler, Mısırlılar, Yemenliler, Türkler ve tabii ki çok sayıda Amerikalı. Katılımcılar, siyasi görev almışlar ve halen görevde bulunanların yanı sıra, esas olarak, akademik ağırlıklı idi.

29.1.2007

Biraz da yüzleşelim

‘HAYDİ kendinle yüzleş!’ diye ümüğümüz sıkılmadan, kimilerinin ‘Kürt sorunu’ dediği konuda tarihimizle yüzleşelim. Bunun için de Anadolu’nun 10.000 (on bin) yıllık Kürt yurdu olduğu tevatürünü mitos üreticilerine bırakıp biz yazılı tarihe dönelim.

8.9.2005