GeriGündem Türkiye'nin önünde 3 erken seçim senaryosu var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin önünde 3 erken seçim senaryosu var

Türkiye'nin önünde 3 erken seçim senaryosu var
refid:29805834 ilişkili resim dosyası

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında bugün yapılan son koalisyon görüşmesinden olumlu sonuç çıkmaması, erken seçim ihtimalini neredeyse kesinleştirdi. Bundan sonra Türkiye’yi üç seçim senaryosu bekliyor.

MECLİS KARARI
İlk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden seçim kararı çıkarılabilir. Halihazırdaki iktidar partisi AK Parti, mevcut hükümetle seçime gitmek için TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırabilir.

Bu seçenek devreye girdiği takdirde MHP’nin tavrının ne olacağı merak ediliyor. Partinin çekimser kalarak TBMM Genel Kurulu’na girmeme ihtimali, bir süredir Ankara kulislerinin gündeminde.

Ancak MHP her koşulda genel kurul salonuna gireceğine işaret ediyor. Bu durumda AK Parti’nin seçim kararı çıkarıp çıkaramayacağı, MHP’nin destek verip vermeyeceği merak ediliyor.

AZINLIK HÜKÜMETİ
İkinci yol “azınlık hükümeti”… Davutoğlu, seçim takvimi ortaya konulmuş bir azınlık hükümeti için MHP’den destek isteyebilir. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Erdoğan’ın telkin ve tavsiyesi ile Davutoğlu partimizi ziyareti planlıyorsa, bu görüşme düşüncesi cevap bulmayacak” sözleri, MHP’nin AK Partiye kapıyı kapatması şeklinde yorumlanmıştı.

Son açıklamalar, MHP’nin şimdilik azınlık hükümetine de sıcak bakmadığına işaret ediyor.

SEÇİM HÜKÜMETİ
Son açıklamalar, MHP’nin şimdilik azınlık hükümetine de sıcak bakmadığına işaret ediyor.

Seçim hükümeti ise son seçenek... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 45 günlük sürenin bitiminde Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşerek geçici seçim hükümeti kurulması için görev verebilir.

Böyle bir mecliste, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olur. Ama MHP, seçim hükümeti bile olsa HDP ile aynı hükümette yer almak istemiyor. MHP seçim hükümetine katılmazsa, kontenjanı diğer partilere dağıtılacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle