Gündem Haberleri

  ‘O iğde ağacı’ hepten gitti

  Nurettin KURT/ANKARA
  30.09.2015 - 21:13 | Son Güncelleme:

  ÜZERİNE inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı nedeniyle tartışma konusu olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), ders kitabından çıkarıldı. İlköğretim 2’nci sınıf Türkçe kitabından Atatürk’ün ağaç sevgisinin de dile getirildiği ‘O iğde ağacına ne oldu’ başlıklı bölüm atıldı, yerine Yalova’da geçen ‘Yürüyen köşk’ adlı bölüm eklendi.

  EKLENEN BÖLÜM: ‘O ağaç kesilmeyecek bina kaydırılacak’


  “Atatürk köşkün yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvanla karşılaşır (...) Bahçıvan, dalların uzadığını söyler (...) Atatürk düşünülmesi bile imkânsız olan bir emir verir: Bu emirle binanın temeline kadar kazılır. Buraya tramvay rayları döşenir. Bina, raylar üzerine oturtulur. Beş metre kadar kaydırılır. Böylece ulu çınar ağacı da kesilmekten kurtulur.”

  ‘O iğde ağacı’ hepten gitti

  Türkçe kitabında yer alan, ‘O iğde ağacına ne oldu’ başlıklı bölümde, Atatürk’ün, AOÇ’nin ağaçlandırılması için neler yaptığı, kesilen bir iğde ağacı için bile nasıl mücadele verdiği örnek olarak öğrencilere anlatılıyordu.

  ‘O iğde ağacı’ hepten gitti

  Yeni öğretim yılında aynı kitabın o bölümünün kitaplardan çıkarıldığı görüldü. Türkçe 2’nci sınıf kitaplarında yer almayan o bölümün yerine yine Atatürk’ün ağaç sevgisini anlatan ‘Yürüyen köşk’ bölümü koyuldu.

  ‘O iğde ağacı’ hepten gitti

  ÇIKARILAN BÖLÜM: ‘Hiçbir ağaca kıyılmayacak’


  “...Çiftliğe yaklaşırken Atatürk birden şoförüne ‘Dur’ diye seslendi. Arabasından indi, çevresine bakındı, çalışan işçilere:
  - ‘Burada bir iğde ağacı vardı, ne oldu?’ diye sordu. Hiç kimsenin böyle bir ağaçtan haber yoktu. Büyük bir olasılıkla yol yapılırken sökülüp bir kenara atılmıştı (...) Atatürk çiftlikten ayrılırken görevlilere uyarıda bulundu: Yaşlı da olsa, cılız da olsa hiçbir ağaca kıyılmayacak, her ağaca bakılacak.”

  Etiketler: egitim , kitap , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı