Gündem Haberleri

  İYİ Parti seçime girebilecek mi?

  Aysel ALP/ANKARA
  17.04.2018 - 15:52 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin önerdiği 26 Ağustos'ta erken seçim gerçekleşirse İYİ Parti'nin seçime giremeyeceğini söyledi. Özel, "İYİ Parti'nin büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül'de dolduruyor" dedi. İYİ Parti Hukuk, Seçim ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk ise, "İYİ parti her şart altında seçimlere girecektir. YSK, bizi engellese de B ve C planlarımız hazır" açıklaması yaptı.

  İYİ Parti seçime girebilecek miCUMHURİYET Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim çağrısı'nı değerlendirdi. Habertürk TV yayınında CHP olarak seçime hazır olduklarını belirten Özel, "CHP olarak ilk kararımızın arkasındayız. Devlet Bahçeli'yi buna ne zorladı, bunu bulmak lazım" dedi.

  26 Ağustos'ta seçimin gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti'nin seçime giremeyeceğini öne süren Özel, "Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül'de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos'ta gerçekleşirse İYİ Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli 'Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz' diyor" ifadelerini kullandı.

  İYİ PARTİ'DEN AÇIKLAMA

  İYİ Parti Hukuk,  Seçim ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, “Vatandaşımız endişe etmesin, İYİ parti her şart altında seçimlere girecektir. YSK, bizi engellese de B ve C planlarımız hazır. Koltuklarından korkanlar ise endişelerine devam etsinler” dedi. Koncuk, Hürriyet’in “B ve C planlarınız Saadet Partisi ile ittifak ya da mevcut bir partinin çatısı altında seçime girmek mi” sorusuna “Başkanlık divanımız karar verecek. Seçime girmemizin önünde hiç bir engel tanımıyoruz” yanıtını verdi. Koncuk, CHP Grupbaşkanvekili Özgür Özel’in İYİ Partinin seçimlere giremeyeceğine ilişkin değerlendirmesi sonrasında şöyle konuştu: “Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2011 genel seçimleri öncesinde Merkez Parti ile Emine Ülker Tarhan’ın Anadolu Partisiyle ilgili kararları var. Onlar teşkilat çalışmalarını tamamlayıp, kurucular kuruluyla milletvekili genel seçimlerine YSK kararıyla katıldılar.

  ADAMINA GÖRE KARAR VERMİYORSA

  Eğer bu YSK, adamına göre değil de hukuka ve içtihatlara göre karar veriyorsa İYİ partinin seçimlere katılmaması diye birşey söz konusu olamaz. Ama birileri altımızdaki koltuklar çekilir endişesi yaşıyorsa ve YSK da birtakım merkezlerin talimatıyla karar verirse o da hukuk dışı bir karar olur. Çünkü yerleşmiş içtihatlar var. Hangi saiklerle İYİ partiyi almayacaklar? Hukuken böyle birşey mümkün değil.

  YSK GİREMEZ DERSE

  Ama YSK buna rağmen ‘İYİ parti seçimlere giremez’ derse tüm vatandaşlarımız şunu bilsin, İYİ partinin başarısından korkulduğu için bu karar alındığı anlamına gelir. Ama partimize gönül veren tüm vatandaşlarımız bilsin ki genel başkanımızın dediği gibi, A planımız olduğu gibi B ve C planlarımız da var.

  HER ŞART ALTINDA SEÇİME GİRECEĞİZ

  İyi parti her şart altında yapılacak seçimlere girecektir. Bundan herkes emin olsun. Ama partimizden endişe duyanlar da bu endişelerine devam etsinler. Çünkü İYİ parti bu ülkeye adaleti, hukuku, insan haklarını ve refahı getirmeye kararlı.Bu hedeflerimizin önünde kimse duramayacak.

  SAADET İLE İTTİFAK MI?

  Koncuk, “B ve C planlarınız Saadet Partisi ile ittifak mı ya da mevcut bir siyasi parti çatısı altında mı seçime girmek” sorusuna ise şöyle karşılık verdi: “Önümüzdeki günlerde İYİ Parti Başkanlık divanı ilgili kurullarında bunları değerlendirecek. Gelişmelere uygun olarak B ve C planlarını uygulayacaktır. Ama şunu net olarak söyleyeyim, İYİ partinin seçimlere girmesinin önünde hiçbir engel tanımıyoruz.” 

   '1 NİSAN DEĞİL 10 ARALIK'

  İYİ Parti Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu ise İYİ parti için takvimin Özgür Özel’in ifade ettiği gibi 1 Nisan’da değil 10 Aralık’ta başladığını söyledi. Dervişoğlu “Biz ilk olağan genel kurulumuzu, kurucular kuruluyla birlikte 10 Aralık 2017’de yaptık. 1 Nisan’da ise olağanüstü kurultayımızı yaptık. Dolayısıyla 10 Aralık 2017 tarihini esas alıp, 6 ay şartını hesapladığımızda 12 Haziran’dan sonra yapılacak her seçime katılma hakkına sahibiz. Bu nedenle seçime katılıp katılmama endişemiz asla yoktur. Sayın Bahçeli’nin ilan ettiği tarihte de seçime hazırız" dedi.

   MERAL AKŞENER’DEN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISINA İLK YORUM

  Meral Akşener’den erken seçim çağrısına ilk yorumMHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının ardından bir açıklama da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. Akşener açıklamasında “Zamanında ya da erken seçim bizim için fark etmez. Bizim için telaşlanacak bir durum yok” dedi.

  Bahçelinin erken seçim çağrısı sonrası Erdoğandan flaş sözlerBahçeli'nin erken seçim çağrısı sonrası Erdoğan'dan flaş sözler

  Kılıçdaroğlundan erken seçim hakkında ilk yorumKılıçdaroğlu'ndan 'erken seçim' hakkında ilk yorum

  Bahçeliden erken seçim çağrısı, tarih verdiBahçeli'den erken seçim çağrısı, tarih verdi

  Erken seçim için Ekonomi Bakanı ne dedi İşte ilk açıklamaErken seçim için Ekonomi Bakanı ne dedi? İşte ilk açıklama

  Seçim tarihinin şifresi: 9 günlük tatilin sonuSeçim tarihinin şifresi: 9 günlük tatilin sonu

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (17.04.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı