GeriGündem Erdoğan ile Putin'den kritik görüşme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan ile Putin'den kritik görüşme

Erdoğan ile Putin'den kritik görüşme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye konuşuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gece bir telefon görüşmesi gerçekleşti.  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; iki lider, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yanı sıra bölgesel gelişmeler hakkında da görüş teatisinde bulundular. Başta İdlib olmak üzere Suriye'de çatışmasızlığın hayata geçirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunan iki lider, Astana sürecini de ele aldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, bölgesel konularda da yakın işbirliği ve koordinasyon içinde olma konusunda mutabık kaldılar. İki ülke arasında ticaret, ekonomi, enerji alanlarındaki işbirliğine değinilen görüşmede, ikili ticaret hacminde bu yılın ilk 8 ayı itirabarıyla geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21,7 artış gözlenmesinin memnuniyet verici olduğu vurgulandı. İki lider, karşılıklı ziyaretlerin, Türkiye-Rusya arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesine önemli bir katkı sağladığına dikkati çektiler.

KREMLİN DE AÇIKLAMA YAPTI

Görüşme hakkında Rusya'dan da açıklama yapıldı. Kremlin'den yapılan açıklama şu şekilde: "İki taraf Rusya ve Türkiye'nin çeşitli alanlardaki ilişkilerin mevcut durumundan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ankara'da 28 Eylül 2017 tarihinde ticari ve ekonomik alan başta olmak üzere varılan anlaşmaların başarıyla hayata geçirildiği belirtildi.  Suriye sorunu üzerine yapılan fikir alışverişinde Astana süreci çerçevesindeki ortak çalışmalar olumlu değerlendirildi. Ekim ayı sonunda Astana'da düzenlenecek Suriye görüşmelerinin perspektifleri ele alındı. Suriye krizinin çözüm sürecinde eylemlerin koordine edilmesinde pratik konulara değinildi. Özel temasların devam edilmesi konusunda anlaşıldı. Genel olarak görüşme hem ikili hem de bölgesel işbirliğin güçlendirmesine yönelikti." 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle