Gündem Haberleri

  Edebiyatın buruk acısı

  Hürriyet Haber
  08.10.2015 - 07:05 | Son Güncelleme:

  Türk şiirinin güçlü kadın seslerinden şair Sennur Sezer 72 yaşında vefat etti. Şiirlerinin yanında deneme yazıları ve eşi yazar Adnan Özyalçıner ile birlikte hazırladıkları pek çok derlemeleri de bulunan Sezer, edebiyatımızın en çalışkan isimlerinden biriydi.

  TOPLUMCU gerçekçi şiirimizin önde gelen isimlerinden biriydi Sennur Sezer. Dün ömrünün çoğunu birlikte geçirdiği, 48 yıllık eşi, yazar Adnan Özyalçıner’le yaşadıkları evde son nefesini verdi. Sennur Sezer için bugün saat 12.00’de Evrensel gazetesinin Kocamustafapaşa’daki merkez binası önünde anma töreni düzenlenecek. Sezer’in cenazesi, Teşvikiye Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Şairliğinin yanı sıra edebiyat ve edebiyat tarihi alanında da eserler veren; gerçek ve müstear isimle özellikle Yeşilçam’a çok sayıda senaryo yazan; çeşitli ansiklopedi ve antolojilerin oluşturulmasında payı bulunan Sennur Sezer, Türkiye sosyalist hareketinin ve işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olmaktan da hiç geri durmadı. Gençliğinde Taşkızak Tersanesi’nde çalışırken başladığı politik mücadelesini ömrünün son gününe kadar sürdürdü.


  PEK ÇOK ÖDÜLÜN SAHİBİYDİ


  12 Haziran 1943’te Eskişehir’de doğan Sennur Sezer, 1959’da İstanbul Kız Lisesi’nin ikinci sınıfından ayrıldıktan sonra Taşkızak Tersanesi’nde çalışmaya başladı. 1965 yılında Varlık Yayınları düzeltmenliğine geçti. 1967 yılında Adnan Özyalçıner ile evlendi. 1982 yılına kadar çeşitli yayınevlerinde ve ansiklopedilerde düzeltmenlik, metin yazarlığı yaptı. Başta Evrensel gazetesi ve Evrensel Kültür dergisi olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Sennur Sezer’in çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor. Sezer’in başlıca şiir kitapları arasında ‘Gecekondu’ (1964), ‘Yasak’ (1966), ‘Direnç’ (1977), ‘Sesimi Arıyorum’ (1982), ‘Bu Resimde Kimler Var’ (1986), ‘Afiş’ (1991), ‘Kirlenmiş Kağıtlar’ (1999), ‘Bir Annenin Notları’ (Seçme Şiirler 2002), ‘Dilsiz Dengbej’ (2001), ‘Akşam Haberleri’ (2006) ve ‘İzi Kalsın’ (2011) sayılabilir. Sezer edebiyat alanında pek çok ödül kazanmıştı.

  Edebiyatın buruk acısı

  ‘BURUK ACI’NIN GÜFTESİNİ YAZMIŞTI


  Sennur Sezer, eşi ve daimi yoldaşı Adnan Özyalçıner’in ‘Buruk Acı’ isimli romanından aynı adla 1969’da sinemaya uyarlanan ve Türkan Şoray, Tanju Gürsu ile Muzaffer Tema’nın başrollerini paylaştığı film için yapılan ‘Buruk Acı’ şarkısının da söz yazarıydı. Bir yanlışlık sonucu TRT arşivine söz yazarı olarak Türkan Şoray’ın adı kaydedilmişti.

  Edebiyatın buruk acısı

  SON FOTOĞRAF


  Sennur Sezer son olarak geçtiğimiz pazar günü Beşiktaş Belediyesi tarafından PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ile gerçekleştirilen Dağlarca Şiir Ödülü’nün jüri toplantısına katılmıştı. Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Sennur Sezer ve Tarık Günersel’den oluşan seçici kurul, Şükrü Erbaş’ı ‘Pervane’, Ömer Erdem’i ise ‘Pas’ adlı kitaplarıyla ödüle değer gördü.


  İFADEMDİR

  Evliyim...
  İki çocukluyum
  Ozanım
  Düzeltirim
  Çocuklarımdır
  Bütün çocukları dünyanın
  Evet kaygılıyım
  Çocuklarım için
  Korkmasınlar isterim
  Çalınışından kapının
  Saygılıyım kurallara
  Bu yüzden kurallar
  Saygılı olsun isterim
  İnsana
  Evet ozanım
  Çocuklarımdır
  Bütün çocukları
  Dünyanın
  .......
  İnsanın insandan korkmasına karşıyım
  İşte bunun içindir
  Bütün yazıp
  Altına imza attıklarım

  Etiketler: vefat , türk şiiri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı