MENÜ

Şiir

Şiir ile ilgili tüm haberleri, son dakika Şiir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Şiir haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 19.988 Şiir haberi bulunmuştur.

Şiir, düz kelime anlamına ek olmak üzere ya da yerine anlamlar oluşturmak için dilin ses estetiği veya ses sembolizmi ve ölçü gibi estetik ve ritmik özelliklerini kullanan bir edebiyat türüdür.

Şiir Haberleri

Dostlar Âşık Veyseli hatırlasın

Dostlar Âşık Veysel'i hatırlasın

Gözlerin görüşüne, kalplerin aydınlığına ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Âşık Veysel'i anmanın, yeniden onun gönül gözünden dünyaya bakmanın tam zamanı... İş Sanat'ın halka açık, ücretsiz şiir dinletilerinin 20 Ocak'taki konuğu Âşık Veysel; onun müziği ve şiirleri...

17.01.2020Kitap Sanat
Yaralarım Aşktandır Kenter Tiyatrosunda perde açtı

"Yaralarım Aşktandır" Kenter Tiyatrosu'nda perde açtı

Usta oyuncu Nazan Kesal'ın oynadığı "Yaralarım Aşktandır" oyununun galası Kenter Tiyatrosu'nda yapıldı.

17.01.2020Keyif
Beşiktaşın eski futbolcusu Halilagic: Şenol Güneşe hak ettiği değer verilmiyor

Beşiktaş'ın eski futbolcusu Halilagic: "Şenol Güneş'e hak ettiği değer verilmiyor"

Beşiktaş'ın eski futbolcusu Sead Halilagic, Türkiye'nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2020) katılmasında en büyük pay sahibinin teknik direktör Şenol Güneş olduğunu belirtti.

15.01.2020Futbol
Nazım Hikmet kimdir nereli ve kaç yaşında vefat etti

Nazım Hikmet kimdir nereli ve kaç yaşında vefat etti?

'Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine' sözleri ile tanınan Nazım Hikmet Ran, doğum gününde eserleri ile anılıyor. Şiirleri ve yaşam öyküsüyle gündemde yer alan Nazım Hikmet, 12 yıl hapis cezası çektikten sonra Sovyetler Birliği'ne gitti. 1963 yılında vefat eden Nazım Hikmet, Bakanlar Kurulu kararı ile 2009 yılında yeniden Türk vatandaşlığına kabul edildi. İşte, Nazım Hikmet Ran kimdir nereli ve kaç yaşında sorusuna dair bazı bilgiler

15.01.2020Hayat
Nazende ne demek Nazende nedir nazende TDK kelime anlamı

Nazende ne demek? Nazende nedir? nazende TDK kelime anlamı

Bir isim olarak kullanım açısından, Nazlı ismi Türkçe olarak daha geniş bir kullanım alanı bulmaktadır ve daha çok tercih edilmektedir. Nazende ismi daha az telaffuz edilir, ancak kelime fonetik olarak daha etkileyicidir. Son yıllarda daha çok duyulmaktadır. İşte nazende kelimesi hakkında tüm detaylar.

14.01.2020Gündem
Havada asılı duran alacakaranlık gibi öyküler

Havada asılı duran alacakaranlık gibi öyküler

17 seçme öykünün yer aldığı ‘Emily’ye Bir Gül’de William Faulkner, beyazlar, Kızılderililer ve siyahlar arasındaki hiyerarşik ilişkiyi gündelik hayatın yeknesaklığında iç yakıcı bir şekilde anlatıyor.

9.01.2020Kitap Sanat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Berfin davasındaki karar sert tepki

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berfin davasındaki karar sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Engelli Vatandaşlarımızın ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerimizin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzüne kezzap atılan Berfin davasındaki kararla ilgili olarak, "Geçenlerde bir namussuz bir alçak kızımızın yüzüne kezzap atıyor. Mahkeme 13 yıl ceza veriyor.Kendi kızının başına gelmiş olsa, kanunlara mı bakacaksın. Bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil, vicdanınızın sesine kulak verin" açıklamasında bulundu.

9.01.2020Ekonomi
Cemal Süreya vefatının 30. yılında anılıyor

Cemal Süreya vefatının 30. yılında anılıyor! 

Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya, ölümünün 30. yılında sevenleri tarafından yad ediliyor. Asıl adı Cemalettin Seber olan şair, yazar ve çevirmen Cemal Süreya, ardında onlarca unutulmaz şiir bıraktı. İşte, usta şair Cemal Süreya hakkında merak edilenler...

9.01.2020Gündem
Cemal Süreya ölümünün 30. yılında anılıyor

Cemal Süreya ölümünün 30. yılında anılıyor

Asıl adı Cemalettin Seber olan şair, yazar ve çevirmen Cemal Süreya'nın ölümünün üzerinden 30 yıl geçti.

8.01.2020Keyif
39. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri belirlendi

39. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri belirlendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 10 - 21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülleri sahipleri belli oldu.

7.01.2020Kitap Sanat
Edebiyatın kalbi Kartal’da atacak

Edebiyatın kalbi Kartal’da atacak

Kartal Belediyesi, 'Kartal Edebiyat Günleri' etkinliği ile Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

6.01.2020Kitap Sanat
Edebiyatın kalbi Kartal’da atacak

Edebiyatın kalbi Kartal’da atacak

Kültür sanat programlarıyla adından sıkça söz ettiren Kartal Belediyesi, “Kartal Edebiyat Günleri” etkinliği ile Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerini, Kartal’da ağırlamaya hazırlanıyor.

6.01.2020Etkinlikler
Rengârenk bir suç mahalli

Rengârenk bir suç mahalli

Kentsel dönüşümle kabuk değiştiren bir semtin öyküsü: ‘Amenna Bulvarı’. Ata Tuncer romanıyla, hızlı adımlarla geçmek istediğimiz ‘o’ sokaklara içeriden bakma şansı veriyor. Tuncer karakterlerini “Gerçekle hayal arasında süregiden insanlar” olarak tanımlıyor.

3.01.2020Kitap Sanat
Hoş geldin 2020... Yeni yıl, yeni hayat

Hoş geldin 2020... Yeni yıl, yeni hayat

Yeni bir yıla girerken Hürriyet’in tüm yazarlarına sorduk: “2019 yılında kişisel olarak hayatınızı anlamlı kılan en önemli üç olay nedir?”, “2020 yılında hayatınıza anlam katmasını umut ederek beklediğiniz üç olay nedir?” İşte hem geçen yılın kısa bir özetini hem de kişisel ajandadan Türkiye’nin geleceğine uzanan 2020 beklentilerini içeren yanıtlar... Sağlıktan spora, aşktan seyahate, çevreden adalete, sanattan eğitime uzanan yeni yıl dilekleri...

1.01.2020Gündem
Mehmet H. Doğan Ödülü başvuruları devam ediyor

Mehmet H. Doğan Ödülü başvuruları devam ediyor

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Mehmet H. Doğan Ödülü için son başvuru tarihi 31 Ocak 2020.

30.12.2019Kitap Sanat
Veda töreni

Veda töreni

‘Rock’n Roll kalbi olan usta bir hikâye anlatıcısı’ olarak nitelendirilen Luis Alberto Urrea, son romanı ‘Kanadı Kırık Melekler Evi’ni şöyle tanıtıyor: “Amerikalı bir ailenin hikâyesi -İspanyolca konuşan ve Guadalupe Bakiresi’ne hayran olan bir aile. Kusurlu ve görkemli, dağınık ve komik, bazen kahramanca...”

27.12.2019Kitap Sanat
İstanbul sanat galerilerinde 2019 böyle geçti

İstanbul sanat galerilerinde 2019 böyle geçti

Aralarında 14. Contemporary Istanbul ile 16. İstanbul Bienali'nin de bulunduğu birçok etkinlik, yerli ve yabancı önemli sanatçıları 2019'da İstanbullu sanatseverlerle buluşturdu.

27.12.2019Keyif
İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ölüm yıl dönümünde anılıyor – İşte Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair bilgiler…

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ölüm yıl dönümünde anılıyor – İşte Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair bilgiler…

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif Ersoy, 83. Ölüm yıl dönümünde anılıyor. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında "2018 Yılı Vefa Ödülü"ne layık görülen Mehmet Akif Ersoy, ‘vatan şairi’ ve ‘milli şair’ olarak da Türk insanının kalbindeki yerini koruyor. İşte Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair bilgiler…

27.12.2019Gündem
İYİ Parti İstiklal Marşını tartıştı

İYİ Parti İstiklal Marşı'nı tartıştı

Kırıkkale Üniversitesi’nde Genç Kalemler Topluluğu ile Bilim ve Sanat Topluluğu’nun ‘Dünya Arapça Günü’nde İstiklal Marşı’nın Arapça okunması, kamuoyunun yanı sıra İYİ Parti’de de tartışma yarattı. İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, İstiklal Marşı’nın dünyanın bütün dillerine çevrilebileceğini ve şiir olarak okunabileceğini savunurken TBMM Başkanvekili Lütfü Türkkan’dan “İstiklal Marşı Türkçe okunur. Nokta” yorumu geldi.

27.12.2019Gündem
2019’un en iyi 50 kitabı

2019’un en iyi 50 kitabı

Geride bıraktığımız bir sene boyunca raflara çıkan yerli, yabancı, edebiyat ve edebiyat dışı kitapları Hürriyet Kitap Sanat’ın 20 kişilik jürisi değerlendirdi. Jüri üyelerimizin ‘ilk 10 kitap’ sıralamasına göre yaptığımız puanlamanın sonunda, Murathan Mungan’ın son şiir kitabı ‘Çağ Geçitleri’, en çok oyu alarak birinci sıraya yerleşti. İşte jürimizin seçkisiyle, 2019’un en iyi 50 kitabı...

26.12.2019Kitap Sanat
Şiirden taşan...

Şiirden taşan...

Ciltli özel baskısıyla yeniden okurla buluşan küçük İskender’in ‘Gözlerim Sığmıyor Yüzüme’si unutulmaz ilk kitaplardan biridir. Şairin gelişini haber verir çünkü. Onun şiirinin nehirler gibi yatağına sığmayışını, çağlayanlar gibi yüksekten dökülüşünü, denizler gibi derinliğini ve okyanuslar gibi genişliğini de içerir. ‘Gözlerim Sığmıyor Yüzüme’ dediği gibidir, şiir de kitaba sığmıyordur.

26.12.2019Kitap Sanat
Akifin anıları Çanakkalede çocukluğunun geçtiği evde yaşatılıyor

Akif'in anıları Çanakkale'de çocukluğunun geçtiği evde yaşatılıyor

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un Bayramiç ilçesinde çocukluğunda bir dönem ailesiyle oturduğu ve 2016'da yeniden yaptırılarak müzeye dönüştürülen ev, 3 yılda yaklaşık 55 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

25.12.2019Seyahat
Edebiyat Festivali başlıyor

Edebiyat Festivali başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Fatih, Zeytinburnu, Pendik ve Sultanbeyli belediyelerinin desteğiyle hayata geçirilen "11. Edebiyat Festivali", 26 Aralık'ta Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek açılış töreniyle başlayacak.

24.12.2019Keyif
Almanya’daki Eyüp Sultan Camisi’nin 40. yılı kutlandı

Almanya’daki Eyüp Sultan Camisi’nin 40. yılı kutlandı

Anadolu’dan işçi göçünün yarım asrı aştığı Almanya’nın ilk camilerinden Backnang Eyüp Sultan’ın, inşa edilişinin 40. yılı kutlandı.

23.12.2019Avrupa
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 Necip Fazıl Ödülleri'nde konuştu. "Geçmişimizle yüzleşmek bizi küçültmez tam tersine büyütür." diyen Erdoğan, "Tek parti CHP'sine ait dönemde, objektif bir şekilde araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor. Öncelikle bunu yapması gereken ana muhalefet CHP'nin bizzat kendisidir." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "CHP'nin bir an önce milletin karşısına çıkıp bu ülkeye yaşattıkları için ya özür dilemesi  ya da üzücü olaylardaki rolleri için pişmanlık duyduğunu millete söylemesi gerekiyor." dedi.

21.12.2019Gündem
Yaşar Kemal romanı İş Sanat sahnesinde

Yaşar Kemal romanı İş Sanat sahnesinde

Yaşar Kemal’in merkezine bilinmezliği, korku ve korkunun bulaşıcı etkisini koyduğu kısa romanı ‘Tek Kanatlı Bir Kuş’, usta isimlerce bir radyo kayıt stüdyosu düzeninde sahneye uyarlandı. Eser, 22-23 Aralık’ta İş Sanat’ta seyirciyle buluşacak.

20.12.2019Kitap Sanat
Tokman’a İtalya’dan prestijli çeviri ödülü

Tokman’a İtalya’dan prestijli çeviri ödülü

Erkut Tokman, Komşu Yayınları, Yasakmeyve şiir serisinden çift dilli olarak çıkan İtalyan şair Sebastiano Grasso’dan çevirdiği ‘Gözbebeklerindeki Pusuda, Sen’ kitabıyla İtalya Kültür Bakanlığı tarafından verilen Uluslararası Çeviri Ödülü’nün sahibi oldu. Ödül, ilk kez Türkiye’den bir isme verildi.

20.12.2019Kitap Sanat
Dünya edebiyatının görsel hafızası: Lütfi Özkök

Dünya edebiyatının görsel hafızası: Lütfi Özkök

Samuel Beckett’in ikonik fotoğrafıyla belleklerde yer eden Lütfi Özkök, Nâzım Hikmet’ten René Char’e, Sait Faik’ten Albert Camus’ya, Henry Miller’dan T.S. Elliot’a efsane edebiyatçı portreleriyle İstanbul Modern’de. Ömrünü fotoğrafa ve edebiyata adayan Özkök, çektiği sanatçı portreleriyle dünya fotoğraf dağarcığında unutulmayacak bir yer edindi.

20.12.2019Kitap Sanat
Dünden bugüne çeviriyi hatırlamak

Dünden bugüne çeviriyi hatırlamak

İyi çevirmenler ülkemize birçok değerli kitap kazandırmıştır. Şiir çevirisi üzerine Jean Cocteau’nun bir sözü tekrarlanır durur: “Şiir bir başka dile çevrilemez, yazıldığı dile bile.” Oysa dünyanın iyi şairlerinden birçoğunu bizim şairlerimiz dilimize çevirmişlerdir...

19.12.2019Kitap Sanat
‘Kırk yılda kırk adım geldim sana, Sen hâlâ bir adım gelmedin bana’

‘Kırk yılda kırk adım geldim sana, Sen hâlâ bir adım gelmedin bana’

SPD Berlin milletvekili Ülker Radziwill, düzenlediği etkinlikle Almanya’ya göç eden ilk kuşak Türkleri bir araya getirdi. Berlin’de uzun yıllar sivil toplum kuruluşlarında yaptıkları çalışmalarla tanınan Cengiz Gömüsay, İsmail Gökmen ve Ertekin Özcan, gecede, şiirler okuyup saz çaldı.

17.12.2019Avrupa
Rüya bütün yazdığımız, rüya şiir...

Rüya bütün yazdığımız, rüya şiir...

Salih Bolat dünyadan, doğadan, geceden, sulardan, yıldızlardan, gökten alacağını alıp içine, şiirine kapanmıyor; onlarla içimizi açmak ve onların içini de bize açmak için yazıyor. Şairin yeni kitabı ‘Rüya Zamanı’ adeta uykudan rüya âlemine geçiş duygusuyla sürüyor...

12.12.2019Kitap Sanat
Nihal Atsız kimdir, ne zaman öldü Hüseyin Nihal Atsız şiirlerinden derlemeler

Nihal Atsız kimdir, ne zaman öldü? Hüseyin Nihal Atsız şiirlerinden derlemeler

Türk yazar, şair, düşünür ve öğretmen Hüseyin Nihal Atsız, ölüm yıl dönümünde anılıyor. Çok sayıdaki eserinin yanı sıra benimsediği Türkçülük akımı ile de tanınan Nihal Atsız'ın Türklerin tarihini konu edindiği edebî eserleri, tarih araştırmaları var. Peki, Hüseyin Nihal Atsız kimdir, ne zaman öld Hüseyin Nihal Atsız şiirlerinden derlemeler…

11.12.2019Gündem
Antalyada bulundu büyük heyecan yarattı Nereden getirildiği belli değil...

Antalya'da bulundu büyük heyecan yarattı! 'Nereden getirildiği belli değil...'

SİDYMA Antik Kenti yakınlarında, üzerinde eski Yunanca 'Bu yapı, yabancılar için bir liman, hastalar içinse bir tedavi yeridir. Merhamet o hasta düşen kimselere' yazan, 1500 yıllık yazıt bulundu. Yazıtın, Hristiyanlık döneminden hastaneye ait olduğunu belirten araştırma görevlisi Fatma Avcu, "Yazıtın nereden getirildiği belli olmadığı için arkeolojik olarak bir kalıntıya ulaşamadık" dedi.

11.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Fotoğraftaki 5. kadın

Tiyatroda ön sırada oturan dört değil, beş kadın var. Fotoğraftaki beşinci kadın HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan. Peki onu yok saymak ayıp olmuyor mu?

17.01.2020

İkonik kahramanın şarkıları

Ahmet Ümit’in ikonik kahramanı Başkomser Nevzat artık edebiyat dünyasını aştı, hayatlarımızın bir parçası oldu.

15.01.2020

Bu fotoğraf projedir

Selahattin Demirtaş’ın yazdığı bir tiyatro oyunu, CHP’li ve HDP’lilerin katılımı ile sahnelendi. Oyundan çok ön sırada oturan izleyiciler tartışıldı.

15.01.2020

Jehan Barbur ile ‘#BağımızVar’

Jehan Barbur bu yazının başrolünde. Yakın zamanda yayınlanan ‘İki Keklik’ şarkısıyla kültüre, tarihe ve insana dair değerleri hatırlatmayı ve yaşatmayı hedefleyen ‘Bağımız Var’ projesinde yere alan sanatçı 2020’de hem ilk albümünün 10. yılını hem de sahnedeki, 17. yılını kutluyor. Bu sebeple Jehan Barbur’un müzik kariyerine mercek tutup, sanatına dair detayları bu yazıda toplamak istedim.

15.01.2020

Bir şey satın almadan önce sorulacak sorular

Seni şu an almasam olur mu? (Belki yarın seni o kadar istemem artık.)

13.01.2020

Ruhun lezzeti

“İnsan ruha bakmalı, güzel bir vücutta güzel bir ruh olmazsa neye yarar” (Euripides)

10.01.2020

Martı olup İstanbul'u dolaşalım mı?

Martı olmak lazım İstanbul’a. Hep gördüklerimize göremediğimiz şekilde bakabilmek, bu şehre yeni anlamlar yüklemek, yeni hazineler keşfetmek için… Tepemizde dönüp duran kuşlar nasıl bir İstanbul görüyor diye merak etmekle başladı her şey. Adını ‘Kanatlarımda İstanbul’ koyduğumuz bir yolculuğa çıktık. Yükseldikçe yükseldik ve bambaşka bir İstanbul’la tanıştık. O kadar yukarıdan bakınca ne trafik, ne kaos, ne kabalık, ne de kalabalık kaldı. İstanbul’da kızdığımız her şey, yerini âşık olunası güzelliklere bıraktı. Sis perdesinin mistik havası, güneşin Boğaz’a saçtığı ışıltı, erguvanların moru, sonbaharın sarısı, karın beyazı karşıladı bizi. Hayran olunası gün batımları, şehrin en sakin hallerine şahitlik ettiğimiz gün doğumları, kuleleri, minareleri, kubbeleri, çatılarıyla büyüleyici bir İstanbul çıktı karşımıza. Bir kez daha anladık ki Napolyon Bonapart boşa dememiş; “Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.”

5.01.2020

Şiir okuyucusu olup da yolunu ona düşürmeyen yoktur

Benim başucu kitabımdır Yunus Emre; derdimin dermanıdır, mutluluğumun da şenliğimin de kaynağıdır, her zaman okumak gerekir. Haliyle Prof. Dr. Turan Karataş’ın hazırladığı ‘Yûnus Divanı’nın bendeki yeri bir başka. Sizin de edinmenizi yürekten dilerim.

4.01.2020

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu’nu da Sezai Karakoç’u da kutluyorum

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu, iyi şair Sezai Karakoç’a ‘fahri bilim doktoru’ unvanını verdi.

3.01.2020

Türk edebiyatının ‘Fight Club’ı*

KİM demiş edebiyat tarihi sıkıcıdır diye.

25.12.2019

İstanbul'da vali değildi de Urla'da neden kaymakam

Madem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aramızda güzel bir diyalog kuruldu, hazır böyle bir ortam var...

21.12.2019

Beren Saat’li ‘Atiye’nin karnesi

İkinci yerli Netflix dizisi Atiye’nin ilk bölümü Beykoz Kundura’da yapılan galada gösterildi. Peki dizi nasıl? Hakan: Muhafız gibi bir hayal kırıklığı mı?

20.12.2019

Kime gelmiş olabilir... Saray kapısında polis limuzini

SON günlerde Çırağan Oteli’ne yolu düşenler alışkın olmadıkları bir manzarayla karşılaştılar: Otelin saray bölümünün kapısında bekleyen bir polis aracıyla.

20.12.2019

Demir alma vakti gelmişse limandan...

Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sessiz Gemi” şiirini bilmeyeniniz yoktur.

18.12.2019

Bir jüride 40 yıl

CUMA akşamı Behçet Necatigil Şiir Ödülü töreni yapıldı. Kırk yıldır ailenin desteğiyle süren ödüle bir süre için ara verildi.

17.12.2019

Urla’da Atatürk heykeli

BU aralar Urla’da bir Atatürk heykeli çok tartışılıyor. Dikine rengârenk renklerle alışılmadık bir Ata heykeli bu. Beğenmeyenler eleştirilerini çevre yolunda Karabağlar Belediyesi’ne ait ‘Nasrettin Hoca’ Külliyesi’nden(!) sonra ikinci bir ‘absürt facia’ noktasına kadar taşıyorlar.

15.12.2019