GeriGündem 8 milyon kişi soyağacı belgesine ulaştı.. E Devlet'e olan talep artarak devam ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 milyon kişi soyağacı belgesine ulaştı.. E Devlet'e olan talep artarak devam ediyor

8 milyon kişi soyağacı belgesine ulaştı.. E Devlet'e olan talep artarak devam ediyor

Soyağacı sorgulama uygulamasının gelmesiyle birlikte E Devlet'e olan talep kapasitenin çok üzerine çıkarak vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor. Ailelerindeki soy bilgisini öğrenmek isteyen vatandaşlar bir gün önce 3 milyonu aşan rakamlarda belge sahibi olmuştu ve akşam saatlerinden bu saate soyağacı belgesine sahip olanların sayısı 8 milyonu aştı. Peki Soyağacı sorgulama işlemi hangi adresten yapılıyor?

E Devlet soyağacı sorgulama sayfası vatandaşlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda erişime açılan bu sistemin ardından milyonlarca kişi turkiye.gov.tr adresine akın ederek alt üst soy ağacı bilgisinin sonucu yoğunluk nedeniyle saatler alabiliyor. Arşivde bulunan bilgiler 1882 yılı kayıtlardan başlıyor. Elektronik ortamda tutulan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'ne (MERNİS) esas olan kayıtlar ise 1904 yılı yazımına ait. İşte E Devlet soyağacı sorgulamaya ilişkin detaylar.

E-devlet soyağacı sorgulama hizmeti, çalışmalar nedeniyle bir süre kapalı kalmıştı. 14 Şubat akşamı sistemdeki düzenlemeleri tamamlayan uzmanlar, soyağacı sorgulama ekranını yeniden hizmete açtı. Sistemin dün gece saatlerinde açılmasıyla birlikte bu sabah 07.45’e kadar 8 milyon 141 bin 756 kişinin sorgulama yaptığı açıklandı.

Dün akşam saatlerine kadar 3 milyonu aşan belge üretilmişti..

Dün elde edilen verilerde belge çıkaran kişi sayısı 3 milyonun üzerindeyken rakam sabah saatlerine doğru dikkat çeken şekilde artış gösterdi. AA muhabirinin dün edindiği bilgilere göre, e-Devlet'ten alınmaya başlanan ve aşırı yoğunluktan dolayı geçici olarak durdurulan "alt-üst soy raporu"nun paylaşımının yeniden başlamasıyla birlikte,  "Alt-üst soy raporu"na vatandaşlar yoğun ilgi göstermeye devam etti. e-Devlet üzerinden gece kullanıma açıldığı dakikadan dün akşam saatlerine  kadar olan sürede 3 milyon 641 bin belge üretilmişti.

Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt-üst soy bilgileri yer alıyor.

 2 milyondan fazla kişinin kaydı açık hale getirildi

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığından aldığı bilgiye göre, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun mülga 33'üncü maddesi ve Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğini 69'uncu maddesi uyarınca uzun süre işlem görmeyen ve ölü olması muhtemel kayıtlar, Genel Müdürlüğün 3 Ağustos 2016 tarihli ve 73999 sayılı ve 19 Ekim 2016 tarihli ve 96395 sayılı olurlarına istinaden kapatıldı.

7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 8'inci maddesi gereğince 5490 sayılı Kanun'un 33'üncü maddesine eklenen ikinci fıkra ile "Merkezi veri tabanında yer alan kayıtlara göre uzun süre işlem görmeyen ve yaşı itibarıyla ölü olması muhtemel kişiler Genel Müdürlük tarafından tespit edilir. Tespit edilen kayıtların araştırılması mülki idare amirinin emriyle kolluk kuvvetlerine yaptırılır. Araştırma sonucu ölü oldukları tespit edilenlerin ölümleri tescil edilir." hükmü getirildi.

Genel Müdürlüğün 27 Kasım 2017 tarihli ve 131449 sayılı oluruyla ölüm araştırması nedeniyle kapatılan 2 milyon 273 bin 946 kişinin kaydı, bu nedenle açık hale getirildi. Açılan bu kayıtların ölümüne dair resmi bir belge ibraz edilmesi halinde ibraz edilen belgeye göre, resmi bir belge ibraz edilememesi halinde ise mülki idare amirinin emriyle kolluk kuvvetlerince yaptırılacak ölüm araştırmasının sonucuna göre ölümün işlenmesi mümkün olabilecek.

SOYAĞACI SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Ay ve gün bilgisi tamamlandı

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 39'uncu maddesinde "Genel Müdürlük, nüfus kayıtlarına göre vatandaşların Hicri veya Rumi tarihle yazılmış nüfus olaylarının tarihlerini miladi yıla çevirerek aile kütüklerine geçirmeye, doğum tarihlerinin ay ve günü belli olmayanların da eksikliklerini tamamlamaya yetkilidir. Doğum tarihlerinde doğum yılı yazılıp, doğum ayı ve günü yazılmamış olanların yaşlarının hesaplanmasında doğduğu yılın temmuz ayının birinci günü, ayı yazılıp da günü belli olmayanlar için de o ayın birinci günü başlangıç olarak alınır." hükmü yer alıyor.
Genel Müdürlüğün 2 Kasım 2012 tarihli ve 121166 sayılı oluruna istinaden doğum tarihlerinde ay veya gün bulunmayan kayıtlarda ay ve gün bilgisi tamamlandı.

Alt Üst Soy Raporu"nda MERNİS'te yer alan kayıtlar esas alındı
Arşivde bulunan bilgiler 1882 yılı kayıtlardan başlıyor. Elektronik ortamda tutulan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'ne (MERNİS) esas olan kayıtlar ise 1904 yılı yazımına ait.

Bu kayıtların olmadığı yerlerde 1925 yılında yersel yazım yapıldı. Yersel yazım yapılan yerlerdeki MERNİS kayıtları da 1925 yılı yazımına ait.  e-Devlet Uygulaması üzerinden sunulan "Alt Üst Soy Raporu" hizmetinde MERNİS'te yer alan kayıtlar esas alınıyor. MERNİS'in veri tabanında yer alan kayıtlar ile e-Devlet Uygulaması üzerinden alınan "Alt Üst Soy Raporu"ndaki kayıtlar arasında herhangi bir fark bulunmuyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle