GeriGündem Diyanet analizi: İmam hatip mezunu sayısı kontrolsüz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet analizi: İmam hatip mezunu sayısı kontrolsüz

Diyanet analizi: İmam hatip mezunu sayısı kontrolsüz

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017-2021 yılları için stratejik plan hazırladı. Plan hazırlanırken ortaya çıkan, kurumu tehdit eden noktalar ve zayıf alanlar da analiz edildi.

Planda, başkanlığı etkileyebilecek dış kaynaklı değişimler ve eğilimler değerlendirildi. Personel ve vatandaşlarla anket ve mülakatlar da yapıldı. Sonuçlar politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik faktörler, tehditler incelenerek yapılan analizlerde özetle şu sonuçlara ulaşıldı:

DEĞERLER AŞINIYOR

“Dine yönelik ilgi ve alaka artıyor ancak ahlaki değerlerdeki aşınma da yaygınlaşıyor. Personelde kurumsal aidiyet duygusu zayıf. İrşat dili zayıf. Kayırma yapıldığı algısı personelde yok edilemiyor. Personelin eğitim durumuna göre istihdamı yapılmıyor. Yetişmiş kalifiye personelin başka kurumlara geçişi devam ediyor.

NİTELİK SORUNU VAR

İlahiyat ve imam-hatip lisesi mezunu sayısı kontrolsüz. Mezunların nitelik sorunu bulunuyor. İslamofobi ve olumsuz İslam algısı yaygınlaştırılıyor.
Kurumun üzerinde siyasi etki bulunuyor. Dernek ve vakıflar
kontrolsüz şekilde
cami ve Kuran kursu inşa ediyor. Hurafe ve batıl inanışlar yaygınlaşıyor. İnsana ve evrene dair yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Din, terör ve şiddet içeren yapılanmalarla ilişkilendiriliyor. Ulusal ve uluslararası din referanslı siyasal yapılanmaların sayısı artıyor.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle