Gündem Haberleri

  Derse girmek zorunda ama burkini giyebilir

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  12.09.2013 - 01:11 | Son Güncelleme:

  Almanya Federal İdare Mahkemesi, bu ülkede tartışma yaratan yüzme dersi konusunda karar verdi.

  Leipzig kentindeki mahkemenin kararına göre, Müslüman kız öğrenciler, dini inançlarına rağmen erkek öğrencilerle yapılan yüzme dersine katılmak zorunda.

  Mahkeme buna karşın, kız öğrencilerin, yüzme derslerine bütün vücutlarını örten ve "burkini" olarak adlandırılan haşema ile katılabileceklerine hükmetti.

  İki yıl önce Frankfurt am Main kentinde yaşayan Fas asıllı 11 yaşındaki bir kız öğrencinin ailesi kızlarının dini nedenlerden ötürü erkeklerle birlikte yapılan yüzme dersinden muaf tutulmasını istemişlerdi. Okul reddetmişti. Bunun üzerine aile davacı olmuş, mahkeme ise okulu haklı bulmuştu.

  Leipzig’deki mahkeme de bu kararı onaylamış ve öğrencilerin hangi durumlarda inançları gereği dersten muaf tutulabileceğinin çizgisini belirlemiş oldu. Federal İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararın, ülke genelinde emsal teşkil etmesi bekleniyor.

  Almanya'da 2009 yılında sonuçlanan benzer bir davada da Münster kentindeki Yüksek İdare Mahkemesi, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ndeki ilkokullarda okuyan Müslüman kız öğrencilerin yüzme dersinden muaf tutulamayacağına hükmederken, öğrencilerin “burkini” giyebileceğini belirtmişti. Mahkeme, kararın temyiz edilmesi yolunu da kapatmıştı.

  Etiketler: ders , yüzme dersi , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı