Gündem Haberleri

  CHP’li Öztürk Yılmaz: Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi

  DHA
  16.10.2017 - 17:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak askerinin Kerkük’e girmesine ilişkin "Çok ciddi Kerkük’teki PKK varlığı. Çünkü özellikle görevden alınan valinin PKK ile yakınlığı biliniyor. Orada şu anda PKK’nın ciddi kuvvetinin olduğunu biliyoruz. PKK şu an Kerkük’ te önemli şekilde mevcudiyet gösteriyor. Bunun, bölgedeki unsurlara o bölgeyi şantaj olarak kullanmak istediğini biliyoruz... En büyük tehlike, bölge bundan sonra bölünebilir" dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımıcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Öztürk Yılmaz, Irak ordusu tarafından başlatılan Kerkük Operasyonuna ilişkin Öztürk Yılmaz şu değerlendirmede bulundu:

  "Kerkük yapısı itibariyle ne Bölgesel Kürt Yönetimine (IBKY) ne de Bağdat’a bağlı olacak bir yapıya girmemesi gerekiyor. Kerkük’ün özel bir statüde olması lazım. Irak Anayasası da bunu izin vermektedir. Kerkük’ü Bölgesel Kürt Yönetimine bağladığınız anda bugünkü sorunlar çıkıyor, alıp Bağdat’a bağladığınız anda da başka sorunlar çıkıyor.

  Üç etnik grup, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin eşit oranda temsiliyle yeni bir düzenlemeye gidip vilayet meclisini ve valiliği ona göre düzenlemek gerekir. Şu andaki gelişmeler umarız Irak’ta bir iç savaşa dönük adımlar olmaz. Kerkük diğer vilayetlere benzemez.

  PKK OLDUKÇA İÇ SAVAŞ TETİKLENEBİLİR

  O nedenle burada son bir ay içinde Kerkük’e kaydırılan PKK terör örgütü unsurlarının istikrarsızlaştırıcı adımlar atmasını doğru bulmadık. Bu unsurlar kentte olduğu sürece kentte iç savaş tetiklenebilir. Görevden alınan Kerkük Valisinin halkı kendi devletine karşı ayaklanmaya çağırması da başka bir garabettir. Tansiyonun düşürülmesi ve görevden alınan Valinin provokasyonlarına son verilmesi ve adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz.

  Terör örgütü PKK Kerkükte siperlere girdi, Dışişleri harekete geçtiTerör örgütü PKK Kerkük'te siperlere girdi, Dışişleri harekete geçti

  IKBY, Bağdat yönetimiyle diyalogla sorunlarını çözmelidir. Eğer bu böyle devam ederse Irak konusu bölgeyi içine alacak bir şekilde ve Suriyeleşebilecek bir yöne doğru gidiyor. ABD, Rusya, Türkiye ve İran’ın bu çatışmanın içinde olması bölgede çok kanlı bir savaşın olacağını ve kazananın da olmayacağını belirtmek isteriz. Aksi takdirde bir iç savaş ve ağır yansımalarıyla karşı karşıya kalacak bölge. Biz iç savaş istemiyoruz. Irak’ ta yeniden Suriye tipi bir savaşın başlamasını istemiyoruz.

  PKK, BÖLGEDEKİ UNSURLARA ŞANTAJ OLARAK KULLANIYOR

  Kerkük’te PKK varlığının ne seviyede olduğunun sorulması üzerine Öztürk Yılmaz şöyle konuştu: "Siz bir hükümet yetkilisinin bu konularla ilgili açıklama yaptığını görüyor musunuz? Bölgede deprem niteliğinde açıklama olay oluyor ve hükumetten ses çıkmıyor. Bölgemizde olan bu konularla ilgili hükumet yok. Çok ciddi Kerkük’teki PKK varlığı. Çünkü özellikle görevden alınan valinin PKK ile yakınlığı biliniyor. Orada şu anda PKK’nın ciddi kuvvetinin olduğunu biliyoruz. PKK şu an Kerkük’te önemli şekilde mevcudiyet gösteriyor. Bunun bölgedeki unsurlara o bölgeyi şantaj olarak kullanmak istediğini biliyoruz. En büyük tehlike, bölge bundan sonra bölünebilir."

  CHP’li Öztürk Yılmaz: Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi

  CHP’li Öztürk Yılmaz: Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi
  CHP’li Öztürk Yılmaz: Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (16.10.2017-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: terörist , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı