GeriGündem E Devlet soy ağacı sorgulama ekranı açıldı mı? Yoğunluktan kapanmıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  48
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

E Devlet soy ağacı sorgulama ekranı açıldı mı? Yoğunluktan kapanmıştı

E Devlet soy ağacı sorgulama ekranı açıldı mı? Yoğunluktan kapanmıştı

E Devlet soy sorgulama sistemi, yüz binlerce kişinin aynı anda sisteme girmek istemesi dolayısıyla kısa süreliğine durduruldu. Yaşanan problemle ilgili açıklama yapan Nüfus İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, durumu çözüme kavuşturmak adına günlük kota açılacağını ifade etti. Peki, E Devlet soy ağacı bilgisi sorgulama işlemi ne zaman erişime açılacak? İşte, konuya dair yapılan açıklamalar

E- devlet sistemi üzerinden erişime açılan soyağacı sorgulama sayfası yoğunluk nedeniyle kısa bir süreliğine kapatıldı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yaptığı açıklamada yaşanan büyük yoğunluk nedeniyle alt üst soy ağacı bilgisi sorgulama sayfasına kota getirildiğini açıkladı. Buna göre her gün belirli sayıda kişi sorgulama yapabilecek. Peki soyağacı bilgisi sorgulama sayfası ne zaman açıklanacak?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, aşırı yoğunluktan dolayı Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nı geçici olarak durdurdu. Dün 04.00'e kadar 310 bin çıktı alındı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, ''Günlük kota açacağız. Vatandaş sabretsin. Anne - babalarıyla daha çok konuşsunlar'' dedi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamasından gece saat 02.00’ye kadar yaklaşık 200 bin vatandaş soy bilgisinin çıktısını aldı.

Gece sakinleşme beklenirken sistem 02.00- 04.00 saatleri arasında en yoğun anını yaşadı ve 2 saatte 110 bin çıktı alındı. Sistem, saat 04.00’ten sonra yoğunluk nedeniyle askıya alındı.

'GÜNLÜK KOTA AÇACAĞIZ'

Habertürk gazetesinden Fatmanur Boylu'ya konuşan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi. Vatandaşların 'sakin olur' diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili şunları söyledi:
“Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız. Kapasite tespit çalışmaları yapılıyor. Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız.”

'ANNE VE BABA İLE KONUŞUP, SORSUNLAR'

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağıyla ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.

'BU HİZMET DAHA ÖNCE DİLEKÇEYLE VERİLİYORDU'

Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu cevabı verdi:
“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.”

e-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA NE ZAMAN AÇILACAK?

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sistemine erişim sağlayamayan vatandaşlar, sistemin ne zaman yeniden aktif hale geleceğini araştırıyor ancak yetkililerden henüz net bir tarih bilgisi gelmedi. E- devlet'in 'https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama' sayfasına giriş yapan kullanıcılar, "Altsoy ve üst soy bilgi servisinin daha hızlı ve kesintisiz sağlanması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanması sonrası hizmet kullanıma açılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz." ibaresiyle karşılaşıyor.

E Devlet soy ağacı sorgulama ekranı açıldı mı Yoğunluktan kapanmıştı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle