Gündem Haberleri

  Bazı gıdaların mutluluk verici olduğu doğru mu?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 14:32 | Son Güncelleme:

  Bazı gıdaların mutluluk verici olduğu doğru mu? Çikolata yemenin insanı mutlu ettiği doğru mudur? Yenildiğinde mutlu olmamızı sağlayan yiyecekler var mıdır? İşte cevabı..

  İnsanlar, beslenmeyi zevk aldıkları bir deneyim haline getirmeyi başaran tek tür. Aslında bu konuda ustalaşacak kadar damak tadı geliştirmiş olmamız, evrimde önemli bir noktayı işaret ediyor. Bilimsel açıdan yapılan değerlendirmelerde, yüksek kalorili besinleri daha fazla sevdiğimiz görüldü. Bunun en önemli sebebi; yiyeceğin nadir bulunması durumunda bu tür besin kaynaklarıyla gereken enerjiyi elde edebiliyor oluşumuz. Yine aynı nedenle belirli yiyecekler söz konusu olduğunda daha iştahlı oluyor ve onu yiyince mutlu olacağımızı düşünüyoruz. İnsan beyninde ödüllendir meyle ilişkili kimyasal bir süreç gerçekleşmekte. Yağ ve şekerli gıdalar da bu süreçte ödül olarak değerlendiriliyor, dopamin ve endorfin gibi keyif verici kimyasallar üretilmesini sağlıyor.

   Özetle, bazı gıdalar kesinlikle mutluluk veriyor. Bunlardan en çok bilineni ise çikolata. Çikolata, feniletilamin denilen bir madde içeriyor. Sinir sisteminde doğal yollardan da salgılanan bu madde özellikle aşktan sorumlu olarak bilinir. Uyarıcı bir etkiye sahip olan feniletilamin, beynimizde noradrenalin ve dopamin salgılanmasına neden oluyor. Bu yüzden çikolata mutluluk verici gıdaların başında geliyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı