Dünya Haberleri

  Frankfurt Türk Film Festivali başladı

  Kazım DOĞAN / FRANKFURT
  27.11.2017 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Frankfurt Türk Film Festivali’nin galası, dün akşam Frankfurt Zoo Palast’ta yapıldı. Ziynet Sali’nin sahneye çıktığı açılışta, keman sanatçısı Ceren Aksan da konser verdi. Sunuculuğunu Gökhan Mumcu ile Şebnem Schaefer’in yaptığı galada ‘Vefa’ ve ‘Onur’ ödülleri sahiplerini buldu.

  GALAYA Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Kültür Ataşesi Ercan Önder, Hessen Milletvekilleri Turgut Yüksel, İsmail Tipi, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’ın da aralarında olduğu davetliler katıldı. 

  Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, amaçlarının Türk toplumuna Türk filmleri göstermek değil, 170 etnik kökenden insanın yaşadığı kentte toplumsal barışa ve kültürlerarası iletişime katkı sağlamak olduğunu söyledi.

  Frankfurt Türk Film Festivali başladı

  BAHAR ÖZTAN KATILAMADI
  Festivalin Erol Günaydın’a ‘Vefa’ ödülünü Peter Feldmann’dan alan sanatçının kızı Günfer Günaydın, “İki torunu var. Bu onuru ve bu büyük mirası yaşatacaklar” dedi.
  Festivale katılması beklenen Bahar Öztan ise gelemedi. Öztan, video mesajında sağlık sorunları nedeniyle yurtdışına çıkış yapamadığını belirtti. Öztan’ın ‘Onur’ ödülünü gazeteci Caner Ünal, Dr. Koray Arısoy’un elinden aldı.
  Abdurrahman Keskiner, Türkiye’de festival nedeniyle ilk soruşturma açılan sanatçı olduğunu söyledi. Bu etkinlik nedeniyle Frankfurt’taki Türklerin hepsini bir araya gelmiş, Türk ve Alman kurumların da bunun için yoğun uğraş vermiş gibi hissettiğini kaydeden Keskiner, “Bu işin devamı için elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.
  Mahmut Cevher, sanatın dünyada insanların konuştuğu tek ortak dil, yedinci sanat dalının da onun bir kolu olduğunu belirterek “Onur insanların sahip olabileceği en değerli mücevher. Beni onurlandırdığınız için teşekkür ederim” diye konuştu.

  Frankfurt Türk Film Festivali başladı

  UYUMA DA KATKI SAĞLIYOR
  Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, “Kentin kültürel hayatının bir parçası haline gelen festivalimiz, Türkiye’nin renklerini, sosyal yaşamındaki çeşitlilikleri ve kültürel derinliğini Frankfurtlu sinemaseverlerle buluşturuyor. Bu yönde ülkemiz ve topluluğumuzu farklı perspektiflerden görülmesini sağlayan çok farklı bir ortam hazırlıyor. Türk film festivalini uluslararası karakter taşıyan, uyuma, birlikte yaşamaya, karşılıklı saygı ve anlayışın pekişmesine de katkıda bulunan önemli bir etkinlik olarak görüyoruz” dedi.

  Frankfurt Türk Film Festivali başladı

  EŞİMLE BU FESTİVALDE TANIŞTIM
  Avrupa’nın en çok uluslararası özelliğe sahip kenti Frankfurt’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Türkiye ile iletişime büyük önem verdiğini kaydeden Peter Feldmann, “Festival, çok zorlu görevlerin olduğu, insanlık, demokratik toplum değerleri ile basın özgürlüğünün savunulması gerektiği bir zamanda gerçekleşiyor. Böyle bir zamanda yerel düzeyde karşılıklı hoşgörü ve anlayışı artıracak diyaloglar daha büyük önem kazanıyor. Bu değerleri savunan Eskişehirli dostlarımızla dayanışma içindeyiz. Eskişehir ile kardeş kent olmamız, Türk toplumunun kente katkısı, Türkiye’den ünlü sanatçıları, rejisörleri, sinema çalışanlarını konuk etmek bizim için büyük onur. Bu festivalde beş yıl önce eşimle tanıştım. Bir belediye başkanı için eşinin adının Zübeyde, kızının Züleyha olması, sabahtan akşama kadar evinde Türk çocuk şarkıları çalınması çok önemli olmalı“ diye konuştu.

  Frankfurt Türk Film Festivali başladıFrankfurt Türk Film Festivali başladı
  Frankfurt Türk Film Festivali başladı

  Etiketler: film festivali , ALMANYA
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı