GeriKredi Okuma yazma bilmeyenler kredi alabilir mi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okuma yazma bilmeyenler kredi alabilir mi?

Okuma yazma bilmeyenler kredi alabilir mi?

Okuma yazma bilmeyen bir kişinin bankaya kredi başvurusu yaparak kredi çekmesi mümkün değil. Çünkü banka tarafından hazırlanan kredi sözleşmesinin, borç alan kişi tarafından okunup imzalanması gerekir. Ancak yine de bu kişilerin kredi alabilmesini sağlayacak yöntemler var...

Peki okuma yazma bilmeyenler bankalardan nasıl kredi alabilir?

Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda okuma yazma bilmeyenler nasıl kredi alabileceği anlatılıyor.

VEKALETNAME YÖNTEMİ

Okuma yazma bilmeyen ve haliyle imza atamayan kişiler de kredi kullanabilirler fakat bunun iki farklı yolu var. Okuma yazması olmayanların kredi çekebilmesinin birinci yolu, güvendiği bir kişiye noter huzurunda vekaletname verme yöntemidir. Güvenilen bir yakına verilen vekaletname ile okuma yazma bilmeyen kişi adına banka hesabı açılabilir ve kredi kullanması sağlanabilir. Kredi alabilmek için ilgili bankada vadesiz bir mevduat hesabı açılması gerektiğinden,  vekalet verilen kişi krediyi almanın yanı sıra ilgili hesabın açılması işlemini de gerçekleştirilir.

Alınan vekaletnamede, vekile verilen yetkiler açık bir şekilde belirtilmeli. Kredi çekebilmek için verilmesi gereken yetkiler arasın banka hesabı açma, kredi çekme ve borçlanma ile ilgili tüm yetkilere sahip olduğu belirtilmiş olmalıdır. Bu bilgilerin eksik olması halinde yeniden vekaletname çıkartılması gerekebilir.

NOTER ARACILIĞI İLE KREDİ ALINABİLİR

Okuma yazma bilmeyen ve imza atamayan kişilerin bankalardan kredi alabilmesinin bir diğer yolu da yine noterden geçiyor. Noter huzurunda yapılacak olan sözleşme ile kredi çekilebilir. Bunun için kredi çekmek isteyen kişinin öncelikle bir notere başvurması gerekmekte. Başvuru yapıldıktan sonra noterden verilen belge ile bankaya gidilir ve banka kredi başvurusunu onaylamışsa bu belgeye istinaden gerekli belgeleri hazırlar. İmza aşaması geldiğinde ise kredi çekecek kişi ve banka görevlisi notere giderek noter huzurunda imza işini halleder. Bu noktada okuma yazması olmayıp imza atabilenler imza atar, okuma yazması olmadığı imza da atamayanlar parmak basar ve bu şekilde kredi alınmış olur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle