GeriEkonomi Çinliler Evteks’te ‘yer kötü’ eylemi yaptı, yanıt ‘paranı al git’ oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinliler Evteks’te ‘yer kötü’ eylemi yaptı, yanıt ‘paranı al git’ oldu

Çinliler Evteks’te ‘yer kötü’ eylemi yaptı, yanıt ‘paranı al git’ oldu
refid:17822026 ilişkili resim dosyası

İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nın (Evteks) açılışına Çinli katılımcıların tepkisi damga vurdu. Kendilerine ayrılan alanı beğenmeyen 150’ye yakın Çinli şirketin temsilcileri, pankartlarla fuarı protesto etti. ‘Stand istedik, otopark verdiler’ şeklindeki pankartlarla yürüyen Çin’li katılımcılar daha güzel yer istediler.

CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, “Çinliler ‘neden ana fuar alanında değiliz’ diye tepki gösteriyorlar. Hem Türk firmalar Çinlileri istemedi hem de yerimiz yeterli gelmedi. Çok problem çıkardılar. ‘Paranızı verelim gidin’ teklifinde de bulunduk.  Önceki senelerde de yakındaki bir oteli kapatıp ürünlerini sergilediler.”

Türkler de sığmadı

TETSİAD Başkanı Yalçın Küçükçalık ise, “Bu olaylardan keşke daha önce haberimiz olsaydı. Duyunca şoke olduk. Fuara katılabilmek için kapıda bekleyen 100’den fazla Türk şirketi daha var. Onlara da yer bulamadık. Çinlilere karşı yapılmış kasti bir uygulama yok” dedi. Çin’lilerle dost olduklarını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, “Onlar kardeşimiz. Ticari ilişkilerimiz var. Sorun çıkması mümkün değil” dedi. Büyükekşi, dünyanın en büyük ikinci ev tekstik fuarını düzenlediklerini belirtti.

Provokasyon var

MERTER Sanayici ve İş Adamları Derneği(MESİAD) ve Wenice Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akdoğan, “Dünyanı hiç bir yerinde bu kadar ucuz fuar yok. Protestolar sabote amaçlı. Türkiye’nin yükselişini görüyorlar. Çin’liler her türlü sektörde alttan vurmayı çok iyi biliyor. Burada da yaptığı bu. Made in Turkey’in yükselişi engellemez hale geldi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle