GeriEğitim ‘YKS evrakları, 428 tır ve 1 uçakla naklediliyor’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘YKS evrakları, 428 tır ve 1 uçakla naklediliyor’

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “YKS şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu. Sınav evraklarının naklinde 428 adet tır ve 1 uçak kullanılıyor. Sınavla ilgili tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınavı yapmaya hazırız. Sınav evraklarının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. 4 milyon 548 bin 224 adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. 150 bin sınav evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evrakları basımı, paketlenmesi ve araçlara yüklenme işlemleri tamamlandı" dedi.

‘YKS evrakları, 428 tır ve 1 uçakla naklediliyor’

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu olduğunu belirtti. Özer, "Sınav evraklarının naklinde 428 adet tır ve 1 uçak kullanılıyor. Sınavla ilgili tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınavı yapmaya hazırız" diye konuştu.

Özer, hafta sonu yapılacak YKS'ye hazır olduklarını söyledi. Sınav için büyük bir organizasyon yaptıklarını belirten ÖSYM Başkanı Özer, şöyle devam etti:
"Bu sınav şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu. Sınav evraklarının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. 4 milyon 548 bin 224 adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. 150 bin sınav evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evrakları basımı, paketlenmesi ve araçlara yüklenme işlemleri tamamlandı. Sınav evraklarının naklinde 428 adet tır ve 1 uçak kullanılıyor. Sınavla ilgili tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınavı yapmaya hazırız."

Özer, YKS'nin birinci oturumu olan ve 30 Haziran Cumartesi yapılacak Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 adayın 7 bin 884 binadaki toplam 129 bin 291 salonda; 1 Temmuz Pazar gerçekleştirilecek ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) başvuran 2 milyon 19 bin 853 adayın 6 bin 746 binadaki toplam 108 bin 470 salonda; aynı gün öğleden sonraki oturum olan Yabancı Dil Testi'ne (YDT) başvuran 131 bin 453 adayın ise 779 binadaki 6 bin 418 salonda sınava alınacağını belirtti.

Sınavı yapacakları tüm il ve ilçelerdeki sınav koordinatörleri ile sürekli temas halinde olduklarını dile getiren Özer, şunları söyledi:
"Sınav koordinatörlerimiz, il ve ilçe genelinde hazırlıklarını tamamladı. Sınavın güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için tüm güvenlik önlemleri alındı. Bu konuda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile koordineli bir çalışma gerçekleştirdik. Tüm illerimizde valilerimizle sürekli temas halindeyiz. Desteklerinden dolayı İçişleri Bakanımıza, Emniyet Genel Müdürümüze, Jandarma Genel Komutanımıza ve valilerimize şükranlarımı sunuyorum."

TYT ve AYT oturumlarının her birinde yaklaşık 350 bin sınav ve güvenlik görevlisinin görev alacağını anlatan Özer, bu konuda da Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, valilikler ve üniversite rektörlükleri ile koordineli bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurguladı. Özer, bu kurumlara desteklerinden dolayı teşekkür etti.

‘EN AZ BİR SAAT ÖNCE SINAV BİNALARINDA BULUNSUNLAR’
ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, "YKS adayları, sınav saatinden en az bir saat önce sınav binalarında bulunsunlar" uyarısında bulunarak, şöyle konuştu:
"YKS'nin birinci oturumu olan ve 30 Haziran Cumartesi günü yapılacak TYT’ye adayların sınav binalarına alım işlemleri sabah saat 10.00'da sonlandırılacak. Saat 10.00'dan sonra adaylar sınav binalarına kesinlikle alınmayacak. 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek ikinci oturum olan AYT’de ise adayların sınav binalarına alım işlemleri sabah saat 10.00'da sonlandırılacak. Aynı gün öğleden sonraki oturum olan Yabancı Dil Testi'nde adayların sınav binalarına alım işlemleri saat 15.30'da sonlandırılacak. Saat 15.30'dan sonra adaylar, sınav binalarına kesinlikle alınmayacak."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle