GeriEğitim YEKÜV 25’inci yılını kutladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YEKÜV 25’inci yılını kutladı

YEKÜV 25’inci yılını kutladı

YEKÜV, 25’inci kuruluş yıldönümünü gala yemeğiyle kutladı. YEKÜV Yönetim Kurulu Başkanı Işın Özdemir, YEKÜV Onursal Başkanı Gülbin Sözen, YEKÜV Mütevelli Heyeti Üyeleri, YEKÜV bağışçıları ile bursiyerleri, Halit Kıvanç ve Melihat Gülses’in de katıldığı gecenin sonunda, bağışçılara ve 25 yıldır vakfa emeği geçenlere teşekkür plaketleri verildi.

1992’de kurulan ve şimdiye kadar sağladığı karşılıksız eğitim burslarıyla birçok projeyi hayata geçiren 21’inci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), kuruluşunun 25’inci yılını kutladı. YEKÜV’ün 25’inci yıl gala yemeğine YEKÜV Başkanı Işın Özdemir, YEKÜV Onursal Başkanı Gülbin Sözen, YEKÜV Mütevelli Heyeti Üyeleri, YEKÜV bağışçıları ile bursiyerleri, duayen sunucu Halit Kıvanç ve ünlü sanatçı Melihat Gülses katıldı. Gala yemeği, YEKÜV Yönetim Kurulu Başkanı Işın Özdemir’in açılış konuşmasıyla başladı.

“HAYATI KOLAYLAŞTIRAN İKİ ŞEY: EĞİTİM VE SEVGİ”
Türkiye’nin geleceğini eğitimin belirleyeceğini ve bunda tüm toplumun payı olacağını belirten YEKÜV Yönetim Kurulu Başkanı Işın Özdemir, “25 yıldır ‘Bir Çocuk Daha Okusun Diye’ maddi, manevi kaynaklarını cömertçe YEKÜV'e yönlendiren ve kurumu bugünlere taşıyan eğitim sevdalılarının duyarlılığı, çalışkanlığı, özverisi ve sevgisiyle 21’inci yüzyılda eğitimin kalitesinin ve çağın gereklerine göre yeniden yapılandırılmasının tartışılması beklenirken, bugün hala ülkemizde eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençlerimizin olduğu gerçeğinde vatandaş olarak hepimizin bir payı olduğunu düşünüyorum. Yeterince zorluklarla dolu hayatlarımızı kolaylaştıran iki şeyden biri eğitim diğeri ise sevgi. Her çocuğun, her gencin hatta her yetişkinin eğitim ve sevgiye ihtiyacı var. Biz YEKÜV olarak bundan sonra da ‘eğitim ve sevgiden mahrum kalan tek çocuğumuz kalmasın’ diyerek yola devam edeceğiz” dedi.

‘BİR ÇOCUK DAHA OKUSUN DİYE’
YEKÜV’ün kuruluşundan bu yana Vakıf Başkanlığını yürüten ve görevini nisanda düzenlenen Genel Kurul’da Işın Özdemir’e devreden YEKÜV Onursal Başkan Avukat Gülbin Sözen ise şöyle konuştu:
“25 yıl önce 10 tıp öğrencisine burs vermek üzere çıktığımız yolda büyük bir özveri ve gönüllülükle ‘Bir Çocuk Daha Okusun Diye’ çabaladık. Bugün kız öğrenci yurtlarımızla, Milli Eğitim Bakanlığı’na armağan ettiğimiz YEKÜV Nilüfer Gökay Ortaokulu’muzla, karşılıksız eğitim burslarımız ve pek çok projemizle 10 binlerce gencimize ve çocuğumuza ulaşmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Maddi katkıları öğrencilere ulaştırmak için çırpınırken yüreklere dokunmayı da hiç ihmal etmedik. Çünkü ancak yürekten yaparsak yüreklere ulaşabileceğimizi biliyorduk. Yola çıktığımız ilk günden bugüne birlikte olduklarımızla, yolun bir yerinde bize katılanlara, yitirdiğimiz aziz dostlarımızla özveriyle, sabırla ve ısrarla, güzelliklere sevinerek, varsa acılara bal eyleyerek kesintisiz 25 yıl yolumuza devam ettik. Yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan nice büyük bağışçılarımızla, gönüllülüğün silinmez izlerini arkalarında bırakarak aramızdan ayrılanlarla, saatini YEKÜV’e ayarlayan gönül birliği yaptığımız arkadaşlarımızla ve el ele tutuşsalar dünyayı saracak gençlerimizle YEKÜV’ün 25’inci yılını görebildiğimiz için çok mutluyum. YEKÜV, bizlerden sonra gelecek genç kuşaklarca ve vakfın profesyonellerince de korunması ve yüceltilmesi gereken toplumsal bir emanet. Büyük bir çaba ve özveriyle sahip olunan bu emanetin; kuruşuna, itibarına zarar vermeden bizlerin inanç ve felsefesi doğrultusunda yüreklerini de katarak kullanılması ve yeni kazanımlarla büyütülmesi en büyük dileğim hatta kuruluşundan bugüne emanetleri alan kişi olarak vasiyetimdir.”

YEKÜV’e bugüne dek katkılarıyla destek olanlara teşekkür plaketi verilen gala yemeği, Gökhan Sezen’in konseriyle sona erdi. Ünlü sanatçı Melihat Gülses’in de sahne aldığı gecede YEKÜV ailesi ve davetliler keyifli dakikalar yaşadı. 25’inci yıla özel hazırlanan YEKÜV kitabı ilk kez gecede paylaşıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle