GeriEğitim Uzmanlar: Çocukları teknoloji yerine toprakla tanıştırın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanlar: Çocukları teknoloji yerine toprakla tanıştırın

Uzmanlar: Çocukları teknoloji yerine toprakla tanıştırın

‘Teknoloji Bağımlılığının Dünü, Bugünü, Yarını’ konulu seminerde konuşma yapan Uzman Klinik Psikolog Elif Kurtoğlu, toplum olarak kaliteli vakit geçirmemizi sağlayacak aktivitelerden uzaklaşıp, teknoloji bağımlısı olduğumuzu söyledi. Velilere önerilerde bulunan Kurtoğlu, “Çocukları farklı kültürlerle tanıştırın, yeni yerlere götürün, doğayla buluşturun. Toprakla, bitkilerle tanışıp kirlensinler, dinlensinler ve öğrensinler. Teknoloji bu gerçekliği yaşatacak bir platform değil, ancak kontrollü bir şekilde kullanmalarına müsaade edilebilir” dedi.

Bilgisayar, tablet, akıllı cep telefonu derken akıllı gözlük ve saatler de hayatımızın önemli birer parçası oldu. Ancak asıl sorun başta ilkokul çağındaki çocuklar olmak üzere gençlerin ve yetişkinlerin de bu teknolojik aygıtlarla gereğinden fazla vakit geçiriyor olması. Çoğu ebeveyn çocukları ağlamasın, evi dağıtmasın diye saatlerce telefonlarını ve tabletlerini onlara vererek aslında hem fiziksel hem de zekâ gelişimlerinin önüne büyük bir engel koymuş oluyor. Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi tarafından, ilkokul öğrencileri ile velilere yönelik düzenlenen ‘Teknoloji Bağımlılığının Dünü, Bugünü, Yarını’ konulu seminerde konuşan Uzman Klinik Psikolog Elif Kurtoğlu da bu konuya işaret etti. Kurtoğlu, toplum olarak kaliteli vakit geçirmemizi sağlayacak aktivitelerden uzaklaşıp adeta teknoloji bağımlısı olduğumuzu belirterek, ortaya çıkan sonuçları ve önerilerini velilerle paylaştı. Ebeveynlerin teknoloji kullanımını çocuklara aslında yapmaları gerekenlerin karşılığı olarak sunduklarını belirten Kurtoğlu şöyle konuştu: 

Uzmanlar: Çocukları teknoloji yerine toprakla tanıştırın

“TOPRAKLA, BİTKİLERLE TANIŞSINLAR”
“Ders çalışmalarının karşılığı olmakla birlikte yemek yemeleri, sakin durmaları, bazen de misafirlikte sıkılmamaları için akıllı telefon ve tabletler ödül gibi veriliyor. Hâlbuki karşılık olarak arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri, doğa gezileri, spor ve sanat aktiviteleri ve ilgisini çekebilecek eğlenceli kitaplar çocukların gelişimi açısından daha faydalı ödüller. Bir çocuğun hayal dünyasının kanatları bu gibi aktivitelerle gelişir. Çocuklar oyun oynar, çünkü daha yeterince büyümemişler şeklinde bir algı var. Onları farklı kültürlerle tanıştırın, yeni yerlere götürün, doğayla buluşturun. Toprakla, bitkilerle tanışıp kirlensinler, dinlensinler ve öğrensinler. Teknoloji bu gerçekliği yaşatacak bir platform değil, ancak kontrollü bir şekilde kullanmalarına müsaade edilebilir.

Uzmanlar: Çocukları teknoloji yerine toprakla tanıştırın

DİJİTAL BAĞIMSIZLIK AZALAN HAYAT DEMEK
Herkesin öncelikle kendine şu soruları sorması gerekiyor; hayatımda kapladığı yeri artırdığımda ve bir çözüm gibi kendime veya çocuğuma sunduğumda ne olacak? Sorunun yanıtı çok basit: Azalan bir hayat. Dijital bağımlılıktan sıyrılarak iş yerinde, eğlencelerde, arkadaşlarla sohbet ortamında, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunarak anı yaşamak dikkat, keyif, konsantrasyon ve performansı beraberinde getirecektir. Sonuç olarak teknolojiyi elbette kullanmalı ancak dengede ve kontrol altında tutmalıyız.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle