GeriEğitim Üniversitede enerji çalıştayı yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitede enerji çalıştayı yapıldı

Üniversitede enerji çalıştayı yapıldı

‘6’ncı Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı’nda paylaşılan verilere göre Türkiye 2016 yılında 130 milyon ton, dünya ise 13 milyar ton petrol eş değerinde enerji tüketti, bunun yüzde 86’sı fosil yakıttan oluştu.

Akademisyenler, enerji politikalarını konuştu. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı tarafından “6. Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı’ yapıldı. Türkiye’nin 2016 yılında 130 milyon ton petrol eş değerinde enerji tükettiği, bunun yüzde 86’sını fosil yakıtların oluşturduğu bilgisinin paylaşıldığı çalıştayda, Türkiye’nin sürdürülebilir ve öngörülebilir enerji piyasa yapısına kavuşturulması gerektiği vurgulandı.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Doğalgaz Meclisi Başkanı İbrahim Akbal, doğalgaz piyasasında serbest piyasa modelinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek özetle şöyle dedi:
“Rekabet ortamını özel sektörün payını arttırarak, ithalatı serbestleştirerek ve en önemlisi de fiyatlandırmada doğalgazın maliyetini dikkate alarak oluşturabiliriz.  Avrupa'nın en ucuz gaz ve elektriğini biz tüketiyoruz. Bir diğer deyimle gazın ve elektriğin üzerinde görünmeyen bir destek var. Biz tüketiciler bundan istifade ediyoruz. Ama bunu yaparken piyasanın gelişiminin de önünü tıkıyoruz. Kapıları biraz açıp piyasayı hızlandırmamıza ihtiyaç var. Devlet şirketi BOTAŞ’ın ayrıştırılması prosesi bulunuyor. Tamamlanacağını ümit ediyoruz.

DÜNYADA 13 MİLYAR TON ENERJİ TÜKETİLDİ

ABD kaya gazından üretimiyle ihracatçı potansiyeline erişti. Mısır ise yeraltı rezervlerindeki aksamaları nedeniyle doğalgazda ihracatçılıktan ithalatçı konuma dönüştü. Enerji talebi de batıdan doğuya doğru kayıyor. Dünyada geçen yılın verilerine göre 13 milyar ton petrol eş değeri enerji tüketildi. Bunun yüzde 86'sını fosil yakıtlar oluşturdu.  2035'te yüzde 30 artış ile 17 milyar ton petrol eş değere ulaşacağı hesaplanıyor.  Türkiye'deki tüketim ise 130 milyon ton petrol eş değeriyle dünyanın yüzde 1'i kadar. Dünya ile aynı oranda tüketimin yüzde 86’sı fosil yakıtlardan oluşuyor.

ÖZEL SEKTÖR PAYI ARTTI

Türkiye’de elektrikte özel sektör payı yüzde 62 ile 78 bin megavata ulaştı. Ancak doğalgazda bu oran yüzde 20’nin üzerine çıkamadı. Geçen yılın verilerine göre elektrik piyasası 55 - 60 milyar TL, doğalgaz piyasası 48 - 50 milyar TL, petrol ve akaryakıt piyasası ise 130 milyar TL seviyesinde oldu. Bu toplamda gayri safi milli hasılanın yüzde 10'nunu temsil etti.

En büyük sıkıntımız sürdürülebilir ve öngörülebilir bir piyasa yapısına hala kavuşamamış olmak. Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) girişimleriyle önümüzdeki sene inşallah doğalgazda da bir piyasasının düzenleneceğini biliyoruz. Türkiye, doğalgaz borularına köprü olmak yerine enerji merkezi, ticaret merkezi haline gelmeyi mutlaka takip etmek ve başarmak zorundadır.”

TÜRKİYE BÜYÜMELİ

Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Çamcı da,  Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Avrupa bölgesinde referans fiyatları belirleyen bir doğalgaz ticaret merkezi olabileceğini, iç piyasa düzenlemelerinde hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, Türkiye’nin yüzde 6 büyümek zorunda olduğunu, bunda enerjinin payının da bulunduğunu belirtirken, İEÜ Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu da, enerjiyi sosyal bilimler açısından incelediklerini, enerji politikası, ekonomi, modellemesi çalışmaları yaptıklarını anlattı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle