GeriEğitim Proje okulları ‘endişeli’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Proje okulları ‘endişeli’

Proje okulları ‘endişeli’
refid:29896946-spot ilişkili resim dosyası

Eylül’de başlayacak yeni eğitim dönemi yaklaşırken, ‘Proje Okulu’ adı altında toplanan, Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan Anadolu, fen, spor ve sanat liselerine yönetici ve öğretmen atama kriterleri hâlâ belli değil. Doğrudan Milli Eğitim Bakanı’na bağlanan ve atamaların Bakan tarafından yapıldığı bu liselerde, birçok öğretmen bu yıl tayinlerle başka okullara gönderildi. Ancak yerlerine kimlerin, hangi kriterlere göre geleceği açıklanmadığı için idareci, öğretmen ve veliler endişeli.

‘Proje okulları’ arasında yer alan Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nin 25 öğretmeni 16 Ağustos’ta il emrine çekilip, yerlerine Bakanlık tarafından 17 öğretmen kararnameyle atanınca dün öğretmen, öğrenci, mezun ve sendika temsilcileri okulda basın açıklaması yaptı. Öğretmenler duruma itiraz ederek “Hangi kriterlere göre görevden alındık? Kim, neye göre atandı?” dedi. Okul yönetimi ise “Bakanlık takdiri” diyerek uygulamayı özetledi. Bir memurun arayıp “Kararnameniz geldi, okulla ilişiğinizi kesmelisiniz” dediğini anlatan öğretmenler, çok çalıştıklarını, projeler ürettiklerini belirterek, karara itiraz ettiler.

‘PROJE ÜRETEMİYORUZ’

Proje okul olan İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde 7 öğretmen emekliye ayrıldı. Ankara Fen Lisesi’nde ise 7 öğretmen tayinle gitti. Bu yıl proje okul olan ve üç yıldır müdürü bulunmayan Kabataş Erkek Lisesi’ne ise, 21 Ağustos’ta Bakanlık tarafından kararname ile Fatih Güldal müdür olarak atandı. Adının açıklanmasını istemeyen bir proje okulu müdürü şöyle konuştu: “Hepimiz yarın için kaygılıyız. Proje üretemiyoruz. Böyle devam ederse eksik öğretmenle eğitime başlanacak.”

Bu okulların farkı ne?

Aralarında İstanbul (Erkek), Vefa, Kabataş Erkek, Hüseyin Avni Sözen, Çankaya Fen, Çankaya Atatürk, Bornova Fen gibi liselerin de bulunduğu proje okullarına, üniversiteler danışmanlık yapacak. Özel projeler ve uygulamalı eğitimler olacak. En üst seviyede bilişim ve altyapıyla hizmet verilecek. Yönetici ve öğretmen atamaları ise taşra teşkilatına bağlı hükümlere göre sınavla değil, doğrudan Bakan tarafından yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle