GeriEğitim Özel okul teşvikleri için başvurular 10 Ağustos’ta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel okul teşvikleri için başvurular 10 Ağustos’ta

Özel okul teşvikleri için başvurular 10 Ağustos’ta
refid:29759140 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okula gidecek öğrencilere vereceği teşvikler için başvurular, 10 Ağustos’ta başlayıp 2 Eylül’de sona erecek. Teşvikten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS, öğrenciler ise e-Okul üzerinden başvuru yapacak.

Bu yıl ilk defa; 20 bin okul öncesi, 50 bin ilkokul, 50 bin ortaokul, 11 bin de lise ve temel lise olmak üzere toplam 230 bin öğrenciye teşvik verilecek.

Önceki yıllardan devam eden öğrencilerle birlikte teşvikten yararlanacak öğrenci sayısı 350 bin olacak. Her bir öğrenciye okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselerde ise 3 bin 220 lira verilecek.

SONUÇLAR 11 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Destek almaya hak kazananlar 3 Eylül’de duyurulacak. Tercihler, 4-10 Eylül arasında alınacak. Tercihlere göre yerleştirme sonuçları 11 Eylül’de duyurulacak. Nakil ve kesin kayıt işlemleri 14-21 Eylül arasında yapılacak. 22 Eylül’de ise ek yerleştirme sonuçları ilan edilecek, ardından 22-30 Eylül arasında ise ek yerleştirme kayıt işlemleri yapılacak.

BU DEĞİŞİKLİKLERİ UNUTMAYIN

Özel okul için teşvikten yararlanacak velilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde birtakım değişiklikler yaptığını unutmamasında fayda var. 23 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu değişiklikler kapsamında, özel okullar için verilecek teşvikte bazı kriterler yeniden belirlenmişti. İşte o değişiklerden bazıları:
- Eğitim öğretim desteği alarak bir okula kaydını yaptıran öğrenci, eylül ayında nakil yaptırırsa destek hakkını kaybedecek.
- Eski yönetmelikte özel okulda burslu okuyan öğrenciye eğitim öğretim desteği verilmiyordu. Düzenlemeyle burs oranı yüzde 51’in altında olan öğrenciler destek alabilecek.
- Geçen yıl öğrencilerin akademik başarısı toplam puanlamayı yüzde 50 oranında etkiliyordu, bu yıl ise bu oran yüzde 26’ya düşürüldü.
- Bakanlık, destekten yararlananları belirlemek üzere kullandığı ‘tespit formu’nda da değişiklik yaptı. Formdaki kriterlere göre en fazla puan toplayanlar özel okul desteğinden yararlanacak. Anne veya babası MEB’de çalışan çocuklar da sisteme dahil edildi ve 70 puan olarak belirlendi. Anne veya babasından birini kaybetmiş öğrencinin alacağı puan ise 80.
- Ailenin toplam gelirinin genel puanlamada oranı, geçen yıl yüzde 10’du, bu yıl yüzde 34’e çıkarıldı.

Teşvik verilecek okul türleri

‘Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu’nda yer alan bilgiye göre teşvik verilecek özel okul türleri ise şöyle:
Anadolu güzel sanatlar lisesi, Anadolu lisesi, Ermeni ilkokulu, Ermeni okul öncesi kurumu, Ermeni ortaokulu, Ermeni ortaöğretim okulu, özel fen lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Musevi ilkokulu, Musevi okul öncesi kurumu, Musevi ortaokulu, Musevi ortaöğretim okulu, Rum ilkokulu, Rum ortaokulu, Rum ortaöğretim kurumu, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi, temel lise, Türk ilkokulu, Türk okul öncesi kurumu, Türk ortaokulu, laboratuvar lisesi, fen ve teknoloji lisesi.

2015 - 2016 EĞİTİM VE ÖĞRETİM DES TEĞİNE BAŞVURU VE KAYIT ESNASINDA YAPILACAK İŞLEMLER İÇİN TIKLAYIN

Özel okul teşvikleri için başvurular 10 Ağustos’ta


Yorumları Göster
Yorumları Gizle