GeriEğitim Öğretmenleriyle teleskop yaptılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmenleriyle teleskop yaptılar

Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Samat köyündeki ortaokulun öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle yaptıkları ve 1.800 liraya mal ettikleri teleskopla gökyüzünü izliyor.

Öğretmenleriyle teleskop yaptılar

Bolu'nun Mudurnu ilçesindeki bir köy ortaokulunun öğrencileri, fen bilimleri öğretmenin yardımıyla kendi teleskoplarını yaptı. İlçeye bağlı Samat köyündeki Zafer Türk Ortaokulu'nda eğitim gören beş öğrenci, Fen Bilimleri Öğretmeni Mehmet Çeltek ile derslerde kullanmak üzere teleskop yapmaya karar verdi.

Yaklaşık üç günlük bir çalışmanın ardından öğrenciler ve öğretmenleri 1.800 lira harcayarak altı inç çapında teleskop yaptı. Teleskobun testini ise öğrenciler, öğretmenler ve velileri gerçekleştirdi.

Çeltek, çalışmayla ilgili çalışmayı beş öğrenciyle üç günde yaptıklarını söyledi.

Teleskop aynasını yapmak için altı inç, yani 15,24 santimetre çapındaki cam üzerinde yaklaşık 21 saat aşındırma işlemi yaptıklarını anlatan Çeltek, "Çalışma sonunda Ronchi testi yaparak ayna camının tüm yüzeyinin cilalanıp cilalanmadığına baktık. Testleri yapılan camı alüminyumla kaplamak için İstanbul'da bulunan bir firmaya gönderdik. Teleskop yaklaşık 1.800 liraya mal oldu. Piyasadaki teleskoplara baktığınız zaman bize çok daha uygun fiyata geldi" dedi.

Öğretmenleriyle teleskop yaptılar

Çeltek, astrofotoğrafçı Uğur İkizler ve eşi Nermin İkizler nezaretinde tamamı öğrenciler tarafından yapılan teleskopla ilk gece gözleminin ortaokulun bahçesinde öğrencilerle velilerin katılımıyla gerçekleştiğini söyledi.

'BU ÇOCUKLARI TELESKOBU BİLMİYORDU'
Yapılan teleskobun ‘Newtonian Türü’ olduğunu anlatan Çeltek, "Newtonian türü teleskoplar ışığı toplayan ve ikinci bir düz aynaya odaklayan bir çukur aynaya sahiptirler. İkinci ayna ise görüntüyü ana tüpün dışına açılan bir penceredeki göz merceğine yansıtır" diye konuştu.

Öğretmenleriyle teleskop yaptılar

Yaptıkları teleskobun ay, gezegen ve derin uzay cisimlerini gözlemek için de ideal olduğunu belirten Çeltek, şöyle devam etti:
"Havanın açık olması durumunda bu teleskopla gündüz gözlem yapmak da mümkün. Gece de uzay cisimlerini görebilirsiniz. El yapımı bir teleskop olduğu için yapım aşamalarını gördüler, teleskop nasıl yapılır, amacı nedir, nasıl gözlem yapılır bunları deneyimlediler. Türkiye uzay bilimlerine artık yeni dönemde ilgi duymaya başladı. Çocuklarda bir farkındalık yaratarak astronomiye ilgi duymalarını sağlamayı amaçladık. Bu çocukların hiçbiri teleskop görmemişlerdi hayatında, bu teleskobu yaptılar" dedi.

Öğretmenleriyle teleskop yaptılar

Öğrencilerden Zeynep Şahin ise üç gün süren çalışmanın ardından yaptıkları teleskobu okulun bahçesine çıkarttıklarını söyleyerek, arkadaşlarıyla sırayla gözlem yaptıklarını, uzayda her şeye bakma imkanı bulduklarını belirtti.

Öğrencilerden İlayda ve Emirhan Ceyhan kardeşler de yapım aşamalarını anlatarak, teleskopla gökyüzüne bakarak ayın hareketlerini izlediklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle