GeriEğitim Öğrenciler, memleketlerine gitmeyip otomobil yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler, memleketlerine gitmeyip otomobil yapıyor

Öğrenciler, memleketlerine gitmeyip otomobil yapıyor

BAİBÜ Elektrik, Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümünde eğitim gören 25 öğrenci, yaz tatilinden ve memleketlerine gidip ailelerine kavuşmaktan feragat ederek, TÜBİTAK'ın Ağustos ayında yapacağı yarışma için elektrikli otomobil üretimi yapıyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Elektrik, Elektronik ve Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri, TÜBİTAK’ın ağustos ayında Kocaeli’de düzenleyeceği yarışmaya katılacak. Öğrenciler, nisan ayında öğretmenlerinin de desteğiyle, yüzde 100 yerli imkânlarla üretilecek elektrikli otomobil için üniversitenin teknoloji geliştirme merkezinde çalışmalara başladı.

Bazı öğrenciler, mezun olmalarına rağmen başladıkları projede yer almaya devam etti. Yaz tatili olmasına rağmen memleketlerine gitmeyerek gece gündüz çalışan geleceğin mühendisleri, yerli olanaklarla üretimine başladıkları elektrikli el yapımı aracın tasarımını yaptı. Projenin hazırlanmasının ardından üretim aşamasına geçen öğrenciler, aracın dış görünüşüne son şeklini verdi.

Üniversitenin ilk kez katılacağı yarışmada sergilenecek araca, Köroğlu Destanı’ndan esinlenilerek, halk kahramanı Köroğlu'nun sırdaşı ve dostu olan 'Ayvaz' adı verildi. Tamamlandığında yaklaşık 400 kilogram ağırlığında olacak olan elektrikli araç saatte 90 kilometre hıza ulaşacabilecek.

Öğrenciler, memleketlerine gitmeyip otomobil yapıyor

ÖĞRENCİLERİN ORTAK PROJESİ
Projenin takım kaptanı Makine Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi Mehmet Ali Akalın, "Aracımız 25 kişilik bir kadroyla elektrik, elektronik ve makine mühendisliği öğrencilerinin beraber ortaklaşa yaptığı bir proje. Bu projeyi TÜBİTAK’a hazırlıyoruz. TÜBİTAK’ın alternatif enerji araç yarışlarında, aracımızı yarıştıracağız. Bu sene ilk kez yarışmaya katılacağımızdan dolayı biraz acemiyiz. Bir sonraki sene yapacağımız araçta daha profesyonel olmayı düşünüyoruz. Final sınavı dönemimizden itibaren iki aydır geceli gündüzlü çalışıyoruz. Projemizde çalışan 25 arkadaşımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz. Yaz döneminde tatil yapmayıp gece gündüz burada çalışıyorlar" dedi.

Projede kaptan yardımcısı olarak görev alan makine mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi Buket Atik ise, "Şu anda aracın 90 kilometre hızı göreceğini düşünüyoruz. Testlerde öyle görünüyor. Ağırlık olarak 350-400 kilogram civarında olacak. Mekanik aksam olarak tamamen öğrencilerin işçiliğinden çıktı. Bizim tarafımızdan çizildi. İmalatı da tarafımızca yapıldı. Kabuğunu da kendi imkânlarımızla çıkardık. Belli bir kalıbı elde edip bunun üzerine polyester ve cam elyafla çıkarttık. Verimlilik esaslı bir proje olduğu için ağırlığı minimuma çekmeye çalışıyoruz. Batarya ve motoru haricinde tamamen kendi emeğimizle yapmış olduğumuz bir araç" diye konuştu.

Öğrenciler, memleketlerine gitmeyip otomobil yapıyor

Bu yıl elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olmasına rağmen projede çalışmaya devam eden Erkut Aksoy, şöyle konuştu:
"Ekibi kurarak bu işe başladık. Mezun olmama rağmen hala aynı istek ve gönüllülükle Bolu’yu tanıtmak ve başarıya ulaşmak için yarışmaya hazırlanıyoruz. Okul bittiği halde bir aydır hala buradayız. Hedefimiz Bolu’nun tanınması ve üniversitemizin ne kadar başarılı olduğunu diğer üniversitelere göstermek. Bu sene girdiğimiz yarışmada güzel bir sıralama elde edip insanlara bunu göstereceğiz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle