GeriEğitim ‘Müze sınıf’ta geçmişe yolculuk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Müze sınıf’ta geçmişe yolculuk

Amasya'nın Suluova ilçesinde bir ilkokuldaki kullanılmayan sınıfta, eski eşyalar sergilenmeye başlandı. Sınıfta sergilenen 150 yıllık semaverden 110 yıllık düdüklü tencereye kadar 300 farklı parça, ziyaretçileri geçmişe götürüyor.

‘Müze sınıf’ta geçmişe yolculuk

Amasya'nın Suluova ilçesindeki TOKİ Çelebi Mehmet İlkokulu öğrencileri, kullanılmayan bir sınıfı mini bir müzeye çevirdi. Sosyal bilgiler dersindeki ‘Milli değerlerimiz ve milli kültürümüz’ konusu kapsamında ‘Geçmişe Bir Işık Tut Projesi’ hazırlayan öğrenciler, ailelerinin yardımıyla geçmişte kullanılan tarım aletleri, giysiler ve ev eşyalarını okula getirerek sergi açtı.

Sınıfta sergilenen 150 yıllık semaver, 70 yıllık fotoğraf makinesi, 110 yıllık düdüklü tencerenin yanı sıra gramofon, şinanay (lamba), radyo, yayık, orak, çıkrık, keçi kılından çul ve çuval, heybe, yün tarakları, halbur, ibrik, güğüm, kınalık, el değirmeni, testi, ağaç beşik, ağaçtan çocuk yürüteci, tokaç, el dokuması heybeler, göynek (bir tür gömlek), çıkrık, duvar halısı, siyah okul önlüğü gibi eşya ve giysiler, ziyaretçileri geçmişe götürüyor.

‘Müze sınıf’ta geçmişe yolculuk

‘Müze sınıf’, öğrenci ve velilerin yanı sıra Suluovalılardan ilgi görüyor. Eğitim öğretim yılı boyunca sınıfta kalacak olan eşyalar, daha sonra sahiplerine iade edilecek.

Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Özgan, projeye Okul Aile Birliği olarak destek verdiklerini, sonuçtan memnun olduklarını söyledi. Özgan, "Ziyaretçiler 50, 100 yıl önce hangi malzemelerin kullanıldığını, günümüzde kullanılan malzemelerle arasındaki farkı net şekilde görüyor. Geçmişe bir yolculuk gibi. Gelecekte daha kolay ve teknolojik aletlerle ne gibi işler yapabileceğimizi de rahat bir şekilde görmüş oluyorlar" dedi.

‘Müze sınıf’ta geçmişe yolculuk

Velilerden iki çocuk annesi 29 yaşındaki Şazimet Keçeli, sergide ‘geçmişin kokusu ve izleri’nin olduğunu, geçmişte yaşanılan hayatın zorluklarının sergiye bakıldığında görülebildiğini söyledi. Müzede sergilenen birçok eşyayı kendisinin de görmediğini, sergide anneannesinin dönemindeki huzuru ve o atmosferi hissettiğini belirten Keçeli, "İçeri girdiğinizde o havayı aldığımızda huzur kokuyor. O zamanki huzur ve mutluluğu içeriye girdiğimizde yakalayabiliyoruz. O zamanın şartlarında o anları yaşamak tabii ki zor ama akşamları herkesin huzurla toplandığı, sohbetin sıcaklığı ve o samimiyeti bu sergiye girildiğinde hissedebiliyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler de serginin ilgi gördüğünü ve bundan dolayı mutlu olduklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle