GeriEğitim Minik bilim kahramanlarına ‘Küçük Einsteinlar’ ödülü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Minik bilim kahramanlarına ‘Küçük Einsteinlar’ ödülü

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki Çayırlı İlkokulu öğrencileri, ‘Görevimiz Ay-Mission Moon’ isimli proje kapsamında ayda yaşam alanı kurup, kodlama mantığıyla oluşturulan lunaparkın hareket etmesini sağlayarak, ‘Küçük Einsteinlar’ ödülünü kazandı.

Minik bilim kahramanlarına ‘Küçük Einsteinlar’ ödülü

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki Çayırlı İlkokulu öğrencileri, ‘Görevimiz Ay-Mission Moon’ isimli proje kapsamında yaptıkları çalışmayla ödül kazandı. Her yıl yeni ve heyecanlı bir tema sunarak 6-10 yaş arası çocukların yaratıcılığının ortaya çıkmasını sağlayan ‘Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor’ programına takım halinde katılan çocuklar, özel yol gösterici modelle gerçek dünyayla bağlantılı bu temayı keşfetme ve bu modeli başlangıç olarak kullanarak kendi yeni modellerini lego parçalarıyla tasarlama imkânı buluyor. Temel mühendislik ve programlama becerilerini öğrenmenin yanı sıra öğrendikleri kavramları kendi modellerini hareket ettirmek için uygulayan çocuklar, robotik kodlamada farkındalık sahibi oluyor. İlçe merkezine 19 kilometre uzaklıktaki Çayırlı köyünde bulunan ilkokulun öğrencileri de Kocaeli Bilim Merkezinde gerçekleştirilen fuarda, ‘Görevimiz Ay- Mission Moon’ isimli projeleri kapsamında ayda yaşam alanı kurarak, kodlama mantığıyla oluşturulan lunaparkın hareket etmesini sağladı.

‘ÇOCUKLARDA BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAYA BAŞLADIK’
Okul Müdürü Ersin Yalçınkaya, robotik kodlama ve programlamanın öneminin her geçen gün arttığını ve üzerine ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi. Okul olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirten Yalçınkaya, "Çocuklarda programlama ve temel mühendislik becerilerine zemin oluşturma açısından neler yapabiliriz noktasında sene başında düşündük ve okulumuzda robotik kodlama adına çocuklarda bir farkındalık oluşturmaya başladık" dedi.

Minik bilim kahramanlarına ‘Küçük Einsteinlar’ ödülü

‘ÇOK BÜYÜK BİR MOTİVASYON OLDU’
Yalçınkaya, öğrencilerle teorik ve uygulamalı çalışmalar yaptıklarını anlatarak, şöyle devam etti:
"Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Projesi’ne öğrencilerimizle birlikte başvurumuzu yaptık ve başvurumuz kabul edildi. 17 Mart'ta Kocaeli Bilim Merkezinde yerimizi aldık, standımızı kurduk. 'Görevimiz Ay-Mission Moon' şeklinde bir temamız vardı. Proje kapsamında öğrencilerimizle aya gittik ve ayda yaşamamızı idame ettirebilecek tesisler ve yaşam alanları kurduk. Burada ‘Çocuklar nereye giderse gitsin çocuktur.’ mantığıyla aya lunapark inşa ettik. Kodlama mantığıyla bu lunaparkı birçok hareketler yaparak çocuklara oyun alanı oluşturduk. Okul olarak fuardan başarıyla döndük.

Kocaeli Bilim Merkezi’ndeki fuarda okul olarak oraya katılan tek köy okuluyduk ve biz, 'Küçük Einsteinlar' ödülünü kazandık. Ödül öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz açısından çok büyük bir motivasyon oldu, neler yapabildiğimizi öncelikle öğrencilerimiz farkına vardılar. Bundan sonraki senelerde de robotik kodlama ve teknolojiyi yakından takip edebilme adına çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle