GeriEğitim MEB öğretmenlerin gelişimi için çalışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB öğretmenlerin gelişimi için çalışıyor

MEB Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUZEM) tarafından 12-13 Aralık’ta ‘2. Uluslararası Uzaktan Öğrenme ve Yenilikçi Eğitim Teknolojileri Konferansı’ düzenlendi. Konferansta öğretmenlerin gelişimine yönelik paneller ve sunumlar yer aldı.

MEB öğretmenlerin gelişimi için çalışıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl Yılmaz, ‘Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUZEM)’ tarafından 12-13 Aralık’ta Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen ‘İkinci Uluslararası Uzaktan Öğrenme ve Yenilikçi Eğitim Teknolojileri Konferansı’na (DILET 2018) katıldı. Yılmaz, 437 bin öğretmenin Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) yararlandığını söyledi. Başkent Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen konferansın ikinci gününde YEĞİTEK Genel Müdürü Yılmaz, ‘Uzaktan Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar ve Yeni Yönelimler’ başlıklı panele katıldı. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir’in başkanlığında gerçekleşen panelde, Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı ve Türkiye Türkçesi ile Uzaktan Eğitim Programları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bekir Buluç da konuşmacı olarak yer aldı.

437 BİNDEN FAZLA ÖĞRETMEN YARARLANIYOR
Genel Müdür Yılmaz sunumunda, YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen uzaktan eğitim ve eğitim teknolojilerine dair yeni uygulamaları anlatarak, özetle şunları söyledi:
“EBA platformunda öğrencilerin yapay zekâ uygulamalarıyla birer sanal asistan veya sanal öğretmenle destekleneceği yeni çalışmaları başlattık. EBA’daki içeriklerin geliştirilmesi ve güncellemesi noktasında da yine bu teknolojilerin kullanılmasını hedefliyoruz. FATİH Projesiyle okullara altyapı ve donanımı ulaştırdık. 430 binden fazla derslikte etkileşimli tahtanın yer almasını, okulların büyük bir bölümüne internet bağlanmasını sağladık. Bu donanımların etkili ve verimli kullanılabilmesi için EBA platformu çatıyı oluşturuyor. Dijital içerik portalının, eğitim teknolojilerine ve eğitime daha fazla entegre edilmesini sağlayacak çalışmalar başlattık. EBA üzerinde bir LMS sistemi yer alıyor ve bu sistem her geçen gün geliştiriliyor. Hâlihazırda 30 bin kullanıcı bu sistem üzerinden uzaktan eğitim alabiliyor. Bu eğitimlerin başında ‘Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı’, ‘Etkileşimli Sınıf Yönetimi’, ‘Teknoloji Destekli Alan Derslerinin (Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce vb.) Eğitim Teknolojileri’, ‘Ağ Alt Yapısı Seminerleri’, ‘Etkili Sunum Teknikleri’, ‘Liderlik’ gibi konular yer alıyor ve buradan 437 binden fazla öğretmenin faydalandığını söyleyebiliriz.

10 ÜLKEDEN 17 ORTAKLI PROJEYLE EĞİTİM
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve dokuz yıldır YEĞİTEK tarafından yürütülen e-Twinning projesiyle ‘etwinningonline.eba.gov.tr’ üzerinden 35 Türkçe, 13 İngilizce MOOC kursu yer alıyor. Bunlardan 65 binden fazla öğretmene sertifika verildi, ‘webinarlar’ düzenlendi. Teachup Projesi ise 10 ülkeden 17 ortakla yürütülüyor. Öğretmenlerin uzaktan eğitimle mesleki gelişimlerine yönelik MOOC’ların etkili kullanımında uzaktan eğitimlerin nasıl tasarlanacağına, ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılacağına dair sonuçlar üretmeyi hedefliyor. Ayrıca önümüzdeki zaman diliminde Başkent Üniversitesi ile de uzaktan eğitimle ilgili işbirliği yapılabilir.

YENİ NESİL BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRME SİSTEMİ
2023 Eğitim Vizyonu’nda uzaktan eğitimle ilgili dijital içeriklerin beceri destekli dönüşümüne yönelik çalışmalar yer alıyor. Bunlardan ilki dijital içerikler ve beceri destekli dönüşüme yönelik bir ekosistemin oluşturulması. Burada özellikle üniversiteler bu ekosistemin önemli bir paydaşı olacak. Bu ekosistemde özellikle öğretmen mesleki gelişimine yönelik çalışmalar bulunuyor. Yine bu dijital içeriklerle beraber yeni nesil bir ölçme ve değerlendirme sisteminin geliştirilmesi hedefleniyor. Özellikle uzaktan eğitim sistemi kullanılırken ölçme ve değerlendirmesinin de daha etkin kurgulanması amaçlanıyor. Öğretmen eğitimlerine örnek vermek gerekirse; sınıf öğretmenlerinin bilgisayarsız ortamda algoritmik düşünme becerisini kazanmalarına yönelik eğitimler düzenlenecek. Öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik eğitim videoları ve çevrimiçi atölyeler yapılacak. Böylece, beceri geliştirmeye yönelik okullarda yürütülecek faaliyetlere katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle