GeriEğitim KKTC’de eğitim masraflarına TL ayarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’de eğitim masraflarına TL ayarı

Kıbrıs’ta bulunan bir üniversite, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, öğrencilerin yapacakları eğitim, yurt gibi harcamaların ücretlendirmelerini Türk Lirası üzerinden yapacak. Amaç, ailelerin dövizdeki dalgalanmalardan etkilenmemesi ve mağdur olmaması olarak açıklandı.

KKTC’de eğitim masraflarına TL ayarı

Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi ve dövizin kademeli yükselişi nedeniyle Kıbrıs’taki bir üniversitede eğitim harcamaları masrafları için TL’ye geçildi. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, 2017-2018 akademik yılında, yeni gelen öğrencilere TL ücretlendirmesi yapıldığını ancak eski öğrencilerin eğitim ve yurt ücretlerinin euro üzerinden alındığını, 2018-2019 akademik yılı itibarıyla eski-yeni tüm öğrencilerden, kayıt, aktivite, eğitim ve yurt ücretlerinin TL üzerinden hesaplanmasına karar verildiğini söyledi. Asım Vehbi, uygulamayı yaparken, herhangi bir kur sabitlemesine gidilmediğini, tamamen öğrencinin lehine olacak şekilde fiyat politikalarının uygulanacağını belirtti.

Vehbi, KAÜ Rektörlüğü’nün, dövizdeki tırmanışın sürmesi nedeniyle ailelerin dövizdeki dalgalanmadan etkilenmemesi ve mağduriyet yaşamaması için TL’ye geçişte karar kılındığını söyledi.

‘OKUL HARÇLARI TL ÜZERİNDEN HESAPLANACAK’
Dövizdeki artışın ekonomik yapıyı olumsuz etkilediğini ve dövizde yaşanan iniş-çıkışlardan öğrenciler ve ailelerin en az şekilde etkilenmesini sağlamak için çalışma yaptıklarını anlatan Vehbi, "Ülke ekonomimizin geçtiği bu zor dönemde, eğitim gören tüm öğrencilerimizin ve ailelerinin mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için üniversite olarak ücretlerin TL üzerinden hesaplanması kararını aldık. KAÜ ailesi olarak öğrencilerimizin ve ailelerimizin yanındayız. Öğrencilerimizin herhangi bir ekonomik mağduriyet yaşamadan eğitimlerine odaklanması en önemli önceliğimiz ve onların eğitimlerinin her aşamasında yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Vehbi, bundan sonra meydana gelecek olan artışların TC ve KKTC Merkez Bankasının açıkladığı yıllık TEFE ve TÜFE oranlarında olacağını da sözlerine ekledi.

‘GEREKLİ TEDBİRLER İVEDİLİKLE ALINMALI’
KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker de, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın, artan döviz kurları konusunda, ülke genelinde birlik olma çağrısına destek olduklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle