GeriEğitim Dershanelerde şimdi ne olacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dershanelerde şimdi ne olacak?

Dershanelerde şimdi ne olacak?
refid:29589403 ilişkili resim dosyası

Eğitimde az sorun varmış gibi şimdi onlara bir yenisi daha eklendi. Bir yıl önce kapanma kararı olay olmuştu, şimdi Anayasa Mahkemesi kararı bütün planları alt üst etti.

Malum 1 Eylül 2015’ten itibaren ülkemizde dershane adı bile yasaktı. Hafta başında mahkemenin oy çokluğu ile dershanelerin kapatılmasını durdurma kararı eğitim sektörüne bomba gibi düştü. Herkes birbirine aynı soruyu soruyor? Ne yapılacak? Tekrar açılabilecek mi? Temel liseler ne olacak? Okullarda açılan kurslar, alınan kadrolu öğretmenler şimdi boşa mı çıkacak?
Önce şunu söylemekte yarar var. Yeni dershane açmak ya da var olanların faaliyetini sürdürmesi pek de kolay olmayacak. Çünkü, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları buna direnç gösterecek. Tekrar bu kurumların açılmaması için zorluk üstüne zorluk çıkaracak. Bu konuda yasal boşluklar var. Bu arada dönüşen yani temel lise olanların durumu pek parlak değil. Çünkü, karar açıklandığı andan itibaren velilerin birçoğu kayıtlarını bu okullardan aldı. Velilerin ödedikleri ücretlerin bir kısmının geri verileceği söyleniyor ama ben yine de sorun yaşanacağı düşüncesindeyim.
Zaten temel liselerin büyük kısmı da kayıtlarını durdurdu. Hepsi fiziki yapılarını düzenlemek için bir hayli para harcadılar, öğretmenlerle yıllık sözleşme yaptılar. Şimdi bunların durumu ne olacak belli değil. Bakanlık yetkilileri, devam etmeleri yönünde görüş bildirdiyse de veliler dershaneyi daha cazip bulacağından ve kayıtlarını alacağından birçoğu boşalacak. Bu durumda onların bu zararını kim karşılayacak? Anlayacığınız önümüzdeki günlerde dershaneler konusunu daha çok tartışıcağız. Yaz yine sıcak geçecek.
Bu arada bana izin. Yıllık iznimin bir bölümünü kullanacağımdan önümüzdeki haftalarda sizinle olamayacağız.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle