GeriEğitim 37 bin öğretmen ataması yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

37 bin öğretmen ataması yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 105 branşa 37 bin kadro için öğretmen ataması gerçekleştirildi, açıklanan kadrolara 35 bin 563 öğretmen atandı.

37 bin öğretmen ataması yapıldı
refid:30077074-spot ilişkili resim dosyası

Sonuçlar İçin Tıklayınız

Öğretmen ataması için Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakanlık bürokratları, öğretmen adayları ve aileleri katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, salondaki bürokratlar ve adaylardan kura için rakam istedi. ‘947652313’ olarak belirlenen kura numarasına göre yapılan atama sonucunda, salondaki ekranda atandıkları illeri ve okulları gören adaylar, sevinç çığlıkları attı ve mutluluklarını yakınları ile sarılarak paylaştı. Atama sevinci yaşayan ve göz yaşlarını tutamayan bazı öğretmenler ise sonucu yakınlarına cep telefonuyla bildirdi.

37 bin öğretmen ataması yapıldı


Salona giremeyen adayların töreni izleyebilmeleri için Bakanlık merkez binada dev ekran kuruldu. Bazı adaylar da töreni buradan izledi. Bakanlık binasına giremeyen adaylar ise atamaların yapılmasını dışarıda bekledi.Bakan Avcı, atama butonuna bir öğretmen adayının annesi ile bastı.

Coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenliği alanları hariç 37 bin öğretmen kadrosu için 161 bin 975 kişi başvuru yaptı, bunlardan 151 bin 958'inin başvurusu onaylandı. Bu adaylardan da 35 bin 563'ü öğretmen kadrosuna atandı.

37 bin öğretmen ataması yapıldı


Atama için ayrılan kontenjanlar

MEB, ilk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında 371, milli sporcu ataması kapsamında ise 117 öğretmen kadrosu ayırdığını duyurmuştu.

En fazla atama yapılacak 10 branş arasında sınıf öğretmenliği 4 bin 189 kontenjan ile ilk sırada yer almıştı. Bunu İngilizce öğretmenliği 3 bin 964, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 3 bin 819, ilköğretim matematik öğretmenliği 2 bin 574, okul öncesi öğretmenliği 2 bin 90, Türkçe öğretmenliği 1974, özel eğitim öğretmenliği 1593, fen bilimleri-fen ve teknoloji öğretmenliği 1535, rehberlik öğretmenliği 1440, matematik öğretmenliği ise 1334 kontenjan ile takip etmişti.

Öğretmenler atama sonuçlarını, bakanlığın internet sitesinden öğrenebilecek.

37 bin öğretmen ataması yapıldı

Bakan Avcı: "Öğretmenler unutulmaz ve çok şeyi değiştirirler"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğretmenler unutulmaz ve bir öğretmen çok şeyi değiştirir. Her birimiz, kendi hayatımızda bunu yaşamışızdır. Öğretmenler değiştirirler" dedi.

Avcı, öğretmen atamaları dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim camiasına katılacak öğretmen adaylarını tebrik etti ve başarılar diledi.

Atamalarla 37 bin öğretmen adayın ve ailelerin sevineceğini, ancak 151 adayın atama için beklediğini hatırlatan Avcı, onlar için de başka istihdam imkanlarını sürekli araştırdıklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlarla alternatif istihdam modelleri üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerine işaret eden Avcı, yeni atanacak öğretmenlerin büyük bir camiaya katılacağını ve ulvi bir mesleğe başlayacaklarını belirtti.

37 bin öğretmen ataması yapıldı

Salonda ve televizyonda atamaları izleyen vatandaşlar arasında bir anket yapılsa, çok az kişinin ilkokula başladığındaki Milli Eğitim Bakanını veya bürokratların adını anımsayacağına dikkati çeken Avcı, "Ama öğretmenimizi unutmuyoruz. Hepimiz, ilkokula başladığımız yıl öğretmenimiz kimdi, çocuklarının, eşinin adı neydi, ortaokuldaki öğretmenlerimiz, fizik, matematik, biyoloji öğretmenimiz, bunların adlarını hiç unutmadık. Dolayısıyla öğretmenler unutulmaz ve bir öğretmen çok şeyi değiştirir. Her birimiz, kendi hayatımızda bunu yaşamışızdır. Öğretmenler değiştirirler. Onun için çok güzel, ulvi bir mesleğe adım atıyorsunuz, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, sağlık, afiyet, huzur diliyorum, ailelerinize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Hepinizin gözlerinden öpüyorum, başarılar diliyorum" diye konuştu.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise atamaların hayırlı olması temennisinde bulunarak, "37 bin öğretmen atamamızla birlikte mevcut öğretmen sayımız 894 bin 255 olacak. 105 alanda, atamaları gerçekleştireceğiz. Coğrafya ve sosyal bilimler alanı hariç. 151 bin 958 kişi müracaat etti ve bunun sonucunda bugün 37 bin öğretmenin atamasını yapacağız" dedi.

Bu atamayla 2003 yılından itibaren 512 bin 26 öğretmenin atamasının gerçekleştirileceğini aktaran Aydoğdu, Bakan Avcı döneminde ise 145 bin 211 öğretmenin atandığını söyledi.

Aydoğdu, "Böylelikle 2003'ten bu yana en çok öğretmen ataması yapılan dönem, bu dönem olmuş olacak. Siz, Sayın Müsteşarımız ve insan kaynaklarımız da en çok öğretmen ataması yapan ekip olarak tarihe geçeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, öğretmen atamaları gerçekleştirildi.

Öte yandan, coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenliği için yapılacak atamaların, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) öğretmenlik alan sınavlarına açılan davaların sonuçlanmasının ardından yapılacağı öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle