Ege Haberleri

  Akhisar zeytini Olivtech'te

  Hürriyet Haber
  25.04.2016 - 10:46 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de düzenlenecek 6'ncı Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri (Olivtech) Fuarı'nda 200 metrekarelik stant ile Akhisar'dan 10 firma tadım istasyonu kuracak.


  İzmir'de, 27-30 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 6'ncı Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri (Olivtech) Fuarı'na Akhisar Ticaret Borsası ve Akhisar Ticaret Odası da 200 metrekarelik stant ile katılacak. C Holü 160 numaralı stantta ziyaretçilerini ağırlayacak Akhisar, zeytin ve zeytinyağını yine Akhisar'ın ünlü faytonu ile tanıtacak. Akhisar'da 100 yaşın üzerinde 9 milyon zeytin ağacının bulunduğunu, bunun da zeytin ve zeytinyağındaki köklü geleneklerinin göstergesi olduğunu ifade eden Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, ilçedeki 13 milyon ağaçtan elde edilen zeytin ve zeytinyağı ile Akhisar'ın küresel marka olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, "Zeytin denilince artık akla Akhisar geliyor. Akhisar'ın marka değerinin artması üzerine Olivtech için de özel bir stant ile ziyaretçilerin karşısına çıkacağız. Olivtech'e marka olma yolundaki firmalarımızın da yoğun ilgi göstermesi bizi mutlu etti. Fuara gelmek için herkes can atıyor. 200 metrekarelik standımızda 10 firmanın tadım istasyonu kurulacak. Akhisar'ın hedefi kişibaşı tüketimde 10 kilogram. Bizim zeytin ve zeytinyağımızda sağlıksız hiçbir şey yok. Türkiye'nin en fazla çeşitlilik gösteren ağaçlara da yine biz sahibiz. Dünya tercihinde ilk sırada yer alan yeşil zeytinin yanısıra Akhisar tirilye yine küresel piyasada büyük ilgi görüyor. Eğer Akhisar zeytini yemediyseniz, eğer Akhisar'ın zeytinyağından tatmadıysanız, inanın çok güzel bir lezetten mahrum kalmışsınız demektir" diye konuştu.
  Alhat, Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile zeytin ihracatında da üst sıralara çıkacaklarını söyledi. Organize sanayi bölgesinde hem standartların hem kalitenin artması için Ar-Ge çalışmalarının yapılacağını belirten Alhat, "Zeytin ve zeytinyağında inovasyonu kullanarak birçok yeniliğe ev sahipliği yaptık. Attığımız bu adımlar ilgi gördü ve sektörde haklı bir yere geldik. Şimdi bunu bir üst noktaya taşıyacağız. Organize sanayi bölgesi bunun adımlarından yalnızca biri. Türkiye'de ilk olacak sanayi bölgesi, Akhisar'ın dünyada söz sahibi olmasını sağlayacak" dedi.


  Etiketler: Fuar
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı