GeriDünya 'Ucuz İstanbul turu' reklamıyla insan kaçakçılığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ucuz İstanbul turu' reklamıyla insan kaçakçılığı

'Ucuz İstanbul turu' reklamıyla insan kaçakçılığı

Macar ve Türk yetkililerin ortak operasyonu sonucunda, Türkiye'den sahte pasaportla mülteci kaçıran bir suç örgütü ortaya çıkarıldı.

Ucuz İstanbul turu reklamıyla insan kaçakçılığı


Macar polisinden yapılan açıklamaya göre, suç örgütü önce Macaristan'dan Türkiye'ye turistik bir gezinin duyurusunu yapıp, "ucuz İstanbul turu" sloganlı ilanlarla çok sayıda kişinin Türkiye tatili için başvurmasını sağlıyordu.

Genellikle dar gelirlilerden oluşan grubun tüm yolculuk giderleri örgüt tarafından karşılanıyordu.

İstanbul'a ulaştıktan sonra suç örgütü üyeleri belli bir ödeme karşılığında Macar turistlerden pasaportlarını satın alıyordu.

Bu pasaportlar kargo yoluyla Macaristan'a getiriliyor ve şebekenin Budapeşte'deki ofisinde pasaportlar üzerindeki fotoğraflar Avrupa Birliği'ne getirilecek mültecilerin fotoğraflarıyla değiştiriliyordu.

Bunun ardından ise bu pasaportlar tekrar kargoyla İstanbul'a gönderiliyordu.

Üzerinde resmi çiplerin bulunduğu pasaportlarla mülteciler sorunsuzca Macaristan'a getiriliyorlardı.

Pasaportlarını satan Macarlar ise İstanbul'daki Macar konsolosluğuna başvurup pasaportlarını kaybettikleri veya çalındığı bahanesiyle ülkelerine dönebilmek için bir defalık kullanım amacıyla seyahat belgesi talep ediyorlardı.

Macar ve Türk makamlarının ortak soruşturmasıyla ortaya çıkarılan bu yöntemle ne kadar mültecinin Avrupa'ya kaçırıldığı ise tam olarak bilinmiyor.

Ucuz İstanbul turu reklamıyla insan kaçakçılığı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle