GeriDünya Uçaklarda dizüstü yasağı AB’yi de mi kapsayacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçaklarda dizüstü yasağı AB’yi de mi kapsayacak?

Uçaklarda dizüstü yasağı AB’yi de mi kapsayacak?

ABD’nin on havalimanında uyguladığı kabinde dizüstü bilgisayar yasağının, Avrupa havaalanlarını da kapsayacak şekilde genişletileceği iddiası Avrupa Komisyonu üyelerini harekete geçirdi.

AVRUPA Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc ile Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, ABD İç Güvenlik Bakanı John Kelly ve ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao’ya birer mektup gönderdi. AB ve ABD arasında güvenlik alanındaki iş birliğine vurgu yapılan mektupta üyeler, “AB ve ABD arasında imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması çerçevesinde, AB’den ABD’ye hareket eden hava araçlarına ilişkin yeni güvenlik önlemleri alınmadan ve olası uygulamalardan önce havacılık alanında oluşan tehditlere ilişkin birlikte yakın çalışma yürütme” çağrısı yaptı.

ORTAK ÇÖZÜM BULABİLİRİZ

Mektupta, AB havalimanlarını kapsayan yasak ihtimaline de değinen Avrupa Komisyonu üyeleri, “AB havaalanlarına ilişkin tehditlerin bildirilmesi durumunda, tüm tarafların güvenliğini sağlayacak şekilde ortak bir risk analizi yapılabilir ve ortak bir çözüm bulunabilir” dedi. “Acil görüşme” talep eden Bulc ve Avramopoulos, AB’nin bu konuya ilişkin yapıcı bir diyalog geliştirme isteğini de vurguladı.

SEKİZ ÜLKEDE, ON HAVALİMANINDA

ABD, aralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’nın da bulunduğu sekiz ülkedeki on havalimanından, İngiltere ise Türkiye dahil altı ülkeden doğrudan uçuşlarda kabin içine dizüstü ve tablet bilgisayarla normalden büyük cep telefonlarının alınmasının yasaklandığını açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle