GeriDünya Netanyahu: Can kayıplarından üzüntü duyuyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  154
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Netanyahu: Can kayıplarından üzüntü duyuyoruz

Netanyahu: Can kayıplarından üzüntü duyuyoruz
refid:14892230 ilişkili resim dosyası

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, yardım gemilerine düzenlenen operasyonda meydana gelen can kayıplarından dolayı üzüntü duyduklarını belirtirken, Gazze'ye uygulanan ablukanın süreceğini söyledi.

İsrail televizyonunda yayınlanan açıklamasına göre Netanyahu, "Ne yazık ki bu bağlamda en az 10 kişi hayatını kaybetti. Can kayıplarından üzüntü duyuyoruz" dedi.

Netanyahu ayrıca, İsrail askerlerinin, "Gazze'ye yardım getiren gemilerin yükünde silah bulunmadığından emin olmak istediğini" belirterek, "filodaki 5 gemide silah olup olmadığının başarılı bir şekilde kontrol edildiğini, ancak altıncı geminin işbirliği yapmadığını" söyledi.

Netanyahu, Kanada Başbakanı Stephen Harper ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, bu gemideki yüzlerce kişinin, askerleri sopalarla dövdüğünü ve  bıçakladığını, ateş açıldığına dair bilgi de bulunduğunu söyledi. Netanyahu, tüm  bunların askerleri saldırmaya mecbur bıraktığını belirtti.

İsrail'in düzenlediği operasyon sonucunda en az 10 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Ancak daha sonra Netanyahu'nun sözcüsü ölü sayısının 9 olduğunu söyledi.

Hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun Türk vatandaşı olduğu bildirilirken, İsrail ordusu operasyonda 7 askerinin de yaralandığını belirtmişti.  

Netanyahu, daha erken saatlerde yaptığı konuyla ilgili ilk değerlendirmesinde Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan operasyonun arkasında olduklarını söyledi. Netanyahu, yaşanan olaylar üzerine yarın yapılması planlanan Washington gezisini iptal etti.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Kanada'da bulunan Netanyahu, İsrailli diplomat ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesinde orduya "tam destek" verdiğini söyledi.     

WASHİNGTON GEZİSİ İPTAL
Netanyahu'nun görüşmede ayrıca operasyon sırasında "yaralananların sağlık durumu" hakkında da bilgi istediği ifade edildi.

Yaşanan olayların ardından Netanyahu'nun yarın yapılması beklenen Washington gezisi iptal edildi. Netanyahu'nun son aylarda yeni yerleşim birimleri nedeniyle bozulan ABD-İsrail ilişkilerini düzeltmek amacıyla Obama'yla biraraya gelmesi bekleniyordu.

Görüşmede, Gazze yarım konvoyuna düzenlenen saldırının da ele alınacağı tahmin ediliyordu. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, gezinin iptal edildiği duyuruldu.

           

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle