GeriDünya Merkel'in sözleri tartışma yarattı: Almanya-ABD ekseninde kırılma mı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel'in sözleri tartışma yarattı: Almanya-ABD ekseninde kırılma mı

Merkel'in sözleri tartışma yarattı: Almanya-ABD ekseninde kırılma mı

Almanya Başbakanı Merkel’in önceki gün bir siyasi parti etkinliğinde “ABD ve İngiltere’ye güvenilemeyeceği, Avrupa’nın kendi kaderini kendi ellerine alması gerektiği” sözleri ‘ABD-Avrupa ekseninde kırılma mı’ sorularına yol açtı.

G-7 zengin ülkeler zirvesinden sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partililere yönelik bir etkinlikte bira çadırında yaptığı ABD ve İngiltere’ye eskisi gibi güvenilemeyeceği, “Avrupa’nın kendi kaderini kendi ellerine alması gerektiği” yolundaki sözleri dünya medyasında yankılandı. Merkel, dün Berlin’de bir açıklama daha yaparak önceki günkü ifadelerini yumuşattı ve “Ben ikna olmuş bir trans-Atlantikçiyim” şeklinde konuştu.

ABD LİDERLİĞİ SONA MI ERİYOR

Amerikan New York Times gazetesine konuşan Chicago Küresel İlişkiler Konseyi’nin direktörü, ABD’nin eski NATO temsilcisi Ivo H.Daalder, Merkel’in sözlerinin ABD’nin başı çektiği, Avrupa’nın ise takip ettiği dönemin sonuna işaret ettiğini söyledi. Amerikan Washington Post gazetesine durumu değerlendiren Almanya’daki Regensburg Üniversitesi transatlantik ilişkiler uzmanı Stephan Bierling, “Trump yönetimiyle ortak değerler inancı çöktü. Yemin töreninden sonra, Avrupa’da herkes Trump’ın daha ılımlı olacağı ve G-7 ile NATO’daki pozisyonları dikkate alacağı konusunda umutluydu. Ancak aksi oldu” dedi.

SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI

G-7 toplantılarında ABD Başkanı Trump, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na bağlı kalma konusunda ikna edilememişti. Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert dün bir açıklama yaparak Merkel’in ‘transatlantik ilişkilere derinden inanmış bir kişi’ olduğunu, tam da bu yüzden farklılıkları dürüst bir şekilde ifade etmesinin önemli olduğunu kaydetti. Merkel dün yaptığı açıklamalarda da benzer görüşleri tekrarladı. Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Trump’ın Batı’nın çıkarlarını tehlikeye soktuğunu söyledi.

Biradan mı, bandodan mı

BBC muhabiri Damien McGuiness, Almanya Başbakanı Merkel’in ABD ve İngiltere’yi hedef alan sözlerini özetle şöyle yorumladı:
“Merkel; biranın, pretzelin ya da bandonun etkisinden midir bilinmez, Münih’te yaptığı konuşmada alışılmadık düzeyde heyecanlı ve açık sözlüydü. Merkel’in şu aralar öz güveni oldukça yerinde. Avrupa’da ise AB’nin Fransa-Almanya lokomotifinin yeniden harekete geçtiği iyimserliği var. İç politikada Merkel’in durumu da hiç olmadığı kadar güçlü görünüyor. Ve pazar günü bira çadırında yaptığı bu konuşmayla Bavyera eyaletindeki kardeş muhafazakâr parti CSU ile aralarındaki buzları da eriterek gücüne güç katmış gibi duruyor. İngiltere’nin AB’den çıkışından ya da Trump’ın seçilmesinden hiç hazzetmemiş olabilir. Ancak Merkel, AB’ye sahip çıkmanın eylül ayında bir dönem daha seçilme şansını artıracağının da gayet farkında.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle