GeriDünya Merkel: Türkiye ile varılan anlaşma doğru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel: Türkiye ile varılan anlaşma doğru

Merkel: Türkiye ile varılan anlaşma doğru

Almanya Başbakanı Angela Merkel , sığınmacılara yardımda bulunan dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Başbakanlık Binası'nda bir araya geldi. Merkel, Suriyeli sığınmacılar konusunda yükün paylaşılması açısından Türkiye ile varılan anlaşmanın doğru bir karar olduğunu söyledi.

Merkel, ülkesinde sığınmacıların kabul edilmesi konusunda faaliyetlerde bulunan bazı dernek ve grupların temsilcileriyle Başbakanlıkta bir araya geldi.

Başbakanlık binasında gerçekleşen toplantıya Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile Göç, Mülteciler ve Entegrasyon Bakanı Aydan Özoğuz , Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de, Almanya Sağlık Bakanı Hermann Gröhe , Doktorlar Sendikası Başkanı Frank Ulrich Montgomery ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Merkel: Türkiye ile varılan anlaşma doğru

Avrupa'ya gelen sığınmacıların sayılarının azaltılması amacıyla Türkiye ile vardıkları anlaşmanın Almanya'da yoğun şekilde tartışıldığına işaret eden Merkel, "Yükün paylaşılması açısından Türkiye ile varılan anlaşmanın doğru olduğuna inanıyorum. Türkiye 2,7 milyon Suriyeli ve diğer ülkelerden de 300 bin mülteci barındırmaktadır." dedi.

Merkel: Türkiye ile varılan anlaşma doğru


Türkiye’nin Avrupa Birliğince maddi olarak desteklenmesi gerektiğinin tartışma konusu olduğunu düşünmediğini belirten Merkel, "Hemen tam üyeliği göz önünde bulundurulmadan AB ile bağları güçlendirmeye çalışmayı, üyelik sürecini ilerletmeyi ve vize konuları ile vize serbestisi üzerine görüşmeyi var olan sorunlara rağmen doğru buluyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, yasa dışı göçe karşı mücadele edilmesini doğru bulduğunu söyleyerek, Ege Denizi üzerinden insan kaçakçılığı yapılmasına seyirci kalamayacaklarını vurguladı.

 Bu konuda Türk Sahil Güvenlik Komutanlığının desteklenmesi amacıyla bir NATO misyonunun da başlatıldığını, Almanya Savunma Bakanının da yoğun çabaları bulunduğunu anımsatan Merkel, bu çerçevede Türkiye ile Yunanistan arasında da hala bazı sorunların bulunduğunu öğrendiklerini dile getirdi. Merkel, söz konusu çabalarla bu iki ülke arasındaki iş birliğinin de gelişmesini ümit ettiklerini ifade etti. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle