GeriDünya Merkel: Almanya'da ibadet anayasal güvence altındadır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel: Almanya'da ibadet anayasal güvence altındadır

Merkel: Almanya'da ibadet anayasal güvence altındadır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde dini ibadetin anayasanın güvencesi altında olduğunu, bunun ülkede yaşayan Müslümanlar için de geçerli olduğunu söyledi.

Başbakan Merkel, başkent Berlin'de Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.  Merkel, görüşme sonrasında Widodo ile başbakanlıkta düzenlediği ortak basın toplantısında bir soru üzerine, "Almanya'da dini ibadet anayasal güvence altındadır. Bu ülkemizde yaşayan Müslümanlar için de geçerlidir. Buradaki Müslümanların çok büyük çoğunluğu ibadetlerini anayasa çerçevesinde yapmaktadır" dedi.

Bazı durumlarda güvenlik birimlerinin belirli kişilerin izlenip izlenmemesi gerektiği konusunda karar alabildiğine de işaret eden Merkel, yine de Müslümanların büyük çoğunluğunun yasalara uyduğunu yineledi.

Merkel ayrıca, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Endonezya'da da terörist faaliyetlerin olduğuna dikkati çekerek, bu nedenle bir yandan terörizme karşı daha sert önlemler alırken, diğer yandan farklı toplumların bir arada nasıl daha rahat ve barışçıl şekilde yaşayabilecekleri konusunda da görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti.

Her iki ülkeden de Suriye'ye giderek IŞİD'e katılanların olduğunu da vurgulayan Merkel, "Bu nedenle IŞİD'e karşı mücadele ortak bir mücadele" dedi.

Merkel, Endonezya ile gelecekte ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra terörizme karşı mücadelede de işbirliğini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Almanya'da aşırı sağcı görüşleriyle bilinen "Almanya için Alternatif" partisi, İslamiyet'in Alman Anayasası'na aykırı olduğunu iddia ederek, İslam karşıtlığını seçim programına dahil edeceğini açıklamıştı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle