Dünya Haberleri

DÜNYA

  Meclisten aşırı sağcı parti NPD’ye kötü haber

  AA
  23.06.2017 - 09:47 | Son Güncelleme:

  Almanya’da aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin (NDP) hazineden aldığı maddi yardımın kesilmesinin yolu açıldı. Federal Meclis, partilere hazine yardımını düzenleyen anayasa maddesinin, “Anayasa düşmanı partilerin hazine yardımı almaması ve vergi teşviki verilmemesi” şeklinde değiştirilmesine onay verdi.

  HÜKÜMETİ oluşturan Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) verdiği anayasa değişikliği önergesine muhalefetteki Sol Parti’den bazı milletvekilleri de destek verdi. Yeşiller Partisi ise değişikliğe karşı çıktı.
  Federal Meclis tarafından kabul edilen maddeye göre, partilerin hazine yardımından yararlanmaması konusundaki kararı Federal Anayasa Mahkemesi verecek. Ayrıca bir partinin hazine yardımının kesilmesi altı yıl ile sınırlandırılacak ancak Federal Meclis, Federal Konsey veya federal hükümetin başvuruda bulunması durumunda bu süre uzatılabilecek. Hazine yardımından men edilen partilerin yerine kurulan partiler de bu yardımı alamayacak.

  ÖDENEN HER KURUŞ FAZLADIR

  Oylama öncesinde söz alan CDU milletvekili Stefan Harbarth, NPD’nin insan onurunu hiçe sayan, özgürlükçü ve demokratik düzeni kaldırmak isteyen bir parti olduğuna işaret ederek, bu partinin faaliyetlerinin büyük ölçüde hazine yardımıyla finanse edildiğini söyledi. Harbarth, bu yeni düzenlemenin NPD’nin hazine yardımı almaması için bir temel oluşturulacağını belirtti.
  “NPD’ye ödenen her kuruş fazladır” diyen Harbarth, anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından NPD’nin hazine yardımından men edilmesi için Anayasa Mahkemesi’nde dava açılmasını beklediğini kaydetti.

  HER YIL 1 MİLYON EURODAN FAZLA

  SPD Milletvekili Gabriele Fograscher de insanlık düşmanı düşüncelere sahip, Yahudi düşmanı ve ırkçı kışkırtmalarda bulunan NPD’nin her yıl 1 milyon eurodan fazla hazine yardımı almasının tahammül edilmez olduğunu söyledi. Fograscher, söz konusu değişikliğin sadece NPD için değil, anayasaya karşı olan tüm partilere yönelik yapıldığını ifade etti.

  SADECE O PARTİ İÇİN YAPILIYOR

  Yeşiller Partisi Milletvekili Renat Künast ise bu anayasa değişikliğinin sadece NPD için yapıldığını öne sürerek, anayasa düşmanı olan bu partinin para musluğunun kapatılmasıyla sorunun çözülmek istendiğini söyledi.
  NPD’nin kapatılması yönünde daha önce dava açılmış, ancak Anayasa Mahkemesi, NPD’nin anayasaya aykırı hedefleri olan bir parti olmasına rağmen partinin eylemlerinin başarıya ulaşacağı yönünde yeterli delil bulunamadığını belirtmiş ve kapatılmamasına hükmetmişti.

  Etiketler: Almanya , aşırı sağ , NPD , hazine
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı