GeriDünya Macron'a öfke... Küfrü bastı istifa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macron'a öfke... Küfrü bastı istifa etti

Macron'a öfke... Küfrü bastı istifa etti

FRANSA Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers (61), savunma bütçesinin kısılmasına gösterdiği tepkinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘Patron benim’ çıkışı üzerine istifa ettiğini açıkladı.

De Villiers’in 12 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Savunma Konseyi’nde ve Parlamento Savunma Komisyonu’nda Macron’un kararına ‘Beni böyle s...... izin vermeyeceğim’ diyerek karşı çıktığı basında yer almıştı.

General Pierre de Villiers, ‘Halihazırdaki şartlar altında, Fransa ve Fransa halkını, bugün ve yarın koruyabilmek, hedeflerini sürdürebilmek için gerekli güçlü orduyu garanti edemeyeceğimi görüyorum’ diyerek istifasını sundu. De Villiers, Facebook sayfasında da Macron’un kastederek ‘Kimse gözü kapalı takip edilmeyi hak etmez’ dedi.

BÜTÇE KISINTISINA TEPKİ
Macron, savunma bütçesini bu yıl 850 milyon euro azaltmayı planladığını duyurmuştu. 2014’ten beri genelkurmay başkanlığını yürüten De Villiers ise bu tasarrufları kabul etmeyeceğini söylemişti. Macron, istifa eden komutanın yerine General François Lecointre’yi (55) atadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle