GeriDünya Londra’da abonman kartı kullanımı değişiyor mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra’da abonman kartı kullanımı değişiyor mu?

Londra’da abonman kartı kullanımı değişiyor mu?

İngiltere’nin başkenti Londra’da toplu taşıma araçlarına binmek için kullanılan manyetik kartların çok yakında piyasadan kalkabileceği kaydedildi.Bu yenilikle kayıp, çalıntı, kayıt dışı kullanım gibi birçok sorunun çözülmesi amaçlanıyor.

Secret London adlı sitede yer alan habere göre, iki yıl içinde oyster kart (abonman kartı) yerine avuç içinde deri altına yerleştirilen mikroçip kullanımına başlanacağı ifade edildi. 

Haberde, “2018’in Nisan ayına kadar halkın otobüslerden metroya kadar birçok toplu taşıt için kullandığı kartların yerini kullanıcıların avuç içine yerleştirilen mikro manyetik çipler alabilir” ifadesi yer aldı.

Londra’da abonman kartı kullanımı değişiyor mu


‘ANLAŞMA SAĞLANDI’

Londra’da ulaşım stratejisinin uygulanması ve ulaşım hizmetlerini yöneten Transport for London (TfL) sözcüsü, Victoria Mussell, bu yenilik için bir inovasyon şirketiyle (TechInU) anlaşıldığını ifade etti.

Mussell, “Bu uygulamayla oyster kartın kullanıma hazır hale getirilmesi için geçen süreden tasarruf ederek şehir içi ulaşımdaki yoğunluk ve sıkışıklığın önlenmesi hedefleniyor. Ayrıca bu uygulama turnikelerde bulunan sensörlere duyarlılığı geliştirerek turnikelerden geçme süresini saniyeden bile az olmasını hedefliyoruz” dedi.

Londra’da abonman kartı kullanımı değişiyor mu


Çipi üretecek şirket, bu mikroçipin kullanıcıların avuç içlerine yerleştirme sürecinin tamamen acısız olacağını söylüyor. Daha önceden evcil hayvanların takibi için kullanılan bu mikroçipler, kullanıcıların avuç içlerinin daha dolgun olan kısımlarına yerleştirilecek.

Ayrıca bu mikroçiplere önceden kullanılan paralarda transfer edilecek ve kartlarda bulunan para, kullanıcıların avuç içlerine aktarılmış olacak. Oyster, Londra’da otobüs, metro (Tube), tramvay, DLR (Docklands Demiryolu), London Overground (Londra Yer Üstü Ulaşım Hizmetleri) ve çoğu National Rail (Ulusal Demiryolları) ile yapılacak yolculuklarda kullanılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle