GeriDünya Leave.eu: Fransa 1940’a geri döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Leave.eu: Fransa 1940’a geri döndü

Leave.eu: Fransa 1940’a geri döndü

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) kampanyasında başı çeken ‘Leave.eu’ adlı grup, Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ülkenin Almanya’ya teslim olduğunu iddia etti.

AŞIRI sağcı, AB ve göçmen karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisine (UKIP) yakın Leave.eu adlı kampanya grubu, Fransa’daki cumhurbaşkanı seçim sonucuna sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Adı ‘AB’den ayrıl’ anlamına gelen grubun Twitter hesabında yayımlanan mesajda, Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin olarak, “Fransa 1940’a geri döndü. Bu kez, Almanya’ya yakıt ve kurşundan da tasarruf ettirdi” ifadesi kullanıldı. Mesajda, Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’ya teslim olduğunu duyuran döneme ait bir gazete kupürü de yer aldı.

Grup, bir diğer mesajında da Fransa’nın Macron’u seçmekle ‘öldüğünü’ ima ederek, “Huzur içinde yat Fransa” ifadesini kullandı. Fransa’da dün yapılan cumhurbaşkanı seçimini liberal Macron, aşırı sağcı ve AB karşıtı Marine Le Pen karşısında ezici bir çoğunlukla önde bitirmişti. Le Pen kazansaydı Fransa’nın da İngiltere’yi takip ederek AB’den ayrılması (Frexit) gündeme gelebilecekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle