Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da İslam'ın gülen yüzü olacak

  Hakan AYTAŞ / NEUWIED, DHA
  11.05.2017 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Almanya’da Alevilik ve Bektaşilik konusunda bilimsel ve kültürel çalışmalar yapılması amacıyla Bektaş-i Veli Vakfı (Bektaş-i Veli Stiftung) kuruldu. Rheinland-Pfalz Eyaleti’ndeki Neuwied kentinde bulunan Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü (ABK) de vakfın çatısı altına alındı.

  BEKTAŞ-İ Veli Vakfı’nda başkanlık görevini Gülizar Cengiz yürütecek. Mustafa Aydın, Mehtap Cengiz Karacan ve Sevda Yahci ise vakfın yönetim kurulunda görev yapacak. Vakfın kurulması için uzun süre uğraş verildiğini belirten Mehtap Cengiz Karacan, “Bilindiği gibi zaten Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü yıllardır çalışmalar yapıyor. Artık dergah, kültür merkezi olarak bir çatı altında toplanıyor. Dergah binası ve 15 dönümlük arazisi vakfa devredildi. Vakıfta da yine bilimsel ve kültürel projeler yürütülecek ve desteklenecek. Arşivimizi akademisyenlerin hizmetine sunacağız. İslam dinini, bir de baba erenlerin gülümseyen gülümseten yüzüyle, parçası olduğumuz Alman toplumuna gösterme derdindeyiz” dedi.

  Almanyada İslamın gülen yüzü olacak

  Mehtap Cengiz Karacan

  KİMSEDEN, HİÇBİR YERDEN MADDİ DESTEK ALINMAYACAK

  Mustafa Aydın da “Bu faaliyetler yürütülürken herhangi bir kurumdan yada devletten maddi destek alınmadı ve alınmayacak. Faaliyetler tamamıyla bireysel olarak yürütülecek. Vakfımızın kuruluş aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

  Almanyada İslamın gülen yüzü olacak

  Mustafa Aydın

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı