Dünya Fransa’daki imamlar Fransa’da eğitim almalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’daki imamlar Fransa’da eğitim almalı

Fransa’daki imamlar Fransa’da eğitim almalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İçişleri Bakanı Gerard Collomb, bazı Fransız siyasetçiler ve dini liderler Fransa İslam Konseyi’nin (CFCM) Paris’te verdiği iftarda bir araya geldi. En son yaklaşık 10 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin katıldığı CFCM iftarına uzun bir aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde katılım gerçekleşti.

İFTARA birçok siyasetçi ve idari yetkilinin yanı sıra Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Din Hizmetleri Müşavir Vekili Fevzi Hamurcu, Cezayir ve Suudi Arabistan’ın Paris büyükelçileri ile Fransa Yahudi Din Adamları Kurulu Başkanı Joel Mergui ve Fransa Protestan Federasyonu Başkanı François Clavairoly gibi dini temsilciler ve bazı gazeteciler de yer aldı. İftarda konuşan Macron, İslam Konseyi’nin bu davetinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Fransa’da düzenlenen terör saldırıları ile farklı dinlere mensup olanlarla Müslümanlar arasında derin bir yara açılmak istendiğini ifade eden Macron, “Terör saldırıları aynı zamanda İslam’a alet edilmek isteniyor. İslam Konseyi de buna güzel cevap veriyor ve örnek bir davranış sergiliyor” dedi. Macron, Fransa’da bir tarafta Müslümanlar diğer tarafta Fransızların olmadığını, ancak bir bütün halinde özgür ve eşit Fransızların olduğunu belirtti.

MÜSLAMANLAR GÖREV ALMALI

Fransa’daki Müslümanların dinini barışçıl bir şekilde yaşama haklarının bulunduğunu anlatan Macron, Fransız makamlarının bunu tesis etmekle görevli olduğunu bildirdi. Macron, bundan dolayı da Fransız devletinin ülke genelindeki hastane, hapishane ve askeri kurumlardaki Müslümanlara manevi rehberlik edecek Müslümanların buralarda görev almalarını desteklediğini aktardı. Macron, fanatizmin yaygınlaştırılmasına ve terör örgütü DEAŞ’ın ideolojisine karşı mücadele edilmesi gerektiğini, bu konuda Müslümanların sahada çalışmalar yapmasının önemini vurguladı.

YURT DIŞINDA ARTIK MÜMKÜN DEĞİL

Terörle mücadele konusunda Fransa’daki imamların dini eğitiminin önemli olduğunu belirten Macron, imamların Fransa’da, Fransa Cumhuriyeti’nin değerlerine uygun bir şekilde eğitim alması gerektiğini savundu. Macron, bu konuda Fransa’daki birçok üniversitenin imamlara eğitim vermek için hazır olduğunu ve devletin de bunu desteklediğini ifade etti. Macron, imamların yurt dışında eğitim almalarının artık mümkün olmadığını, birkaç gün önce Fas’a gerçekleştirdiği ziyaretteki temaslarda bu konuyu da gündeme getirdiğini sözlerine ekledi.
1 Temmuz’da CFCM Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş’ın başkanlığı devralması beklenirken, Macron’un Oğraş’ın ismini zikrederek iki yıllık başkanlığından sonra konseyin başkanlık seçimlerinin olacağını ve bunu diğer yönetim kurulu üyeleri ile iyi hazırlaması gerektiğini belirtti. CFCM Başkanı Anouar Kbibech de CFCM üyeleri adına Cumhurbaşkanı Macron’u iftarda ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle