GeriDünya Fransa'da anayasa değişikliği tasarısı rafa kaldırıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da anayasa değişikliği tasarısı rafa kaldırıldı

Fransa'da anayasa değişikliği tasarısı rafa kaldırıldı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terörle mücadele için anayasada yapılması istenen değişiklikle ilgili yasa tasarısının geri çekilmesini kararlaştırdığını açıkladı.

Yaklaşık dört aydır Meclis ve Senato'da yoğun tartışmalara neden olan tasarı ile ilgili açıklamada yapan Hollande, "Anayasa tartışmasını kapatıyorum" dedi.

Meclis ve Senato'nun birlikte toplandığı Kongre'de söz konusu değişiklik için oturum düzenlenmesinden vazgeçtiğini kaydeden Hollande, tasarıya karşı çıkan siyasetçilerin tavrını üzüntüyle karşıladığını bildirdi.

Terör saldırılarının ardından Hollande’ın talimatıyla hazırlanan anayasa değişikliğiyle ilgili yasa tasarısı iki maddeden oluşuyordu.  

İKİ KRİTİK MADDE İÇERİYOR

Birinci madde, olağanüstü hal uygulamasının anayasada yer almasını öngörüyordu. Bu madde, hükümete parlamentoda oylamaya gitmeden olağanüstü hal ilan etme yetkisi veriyordu.  

Fransa’da hukukçular arasında geniş tartışma yaratan konu ise terör suçlusu çifte vatandaşlığa sahip mahkûmların Fransız vatandaşlığından çıkarılmasına olanak sağlıyordu.  

Söz konusu yasa değişikliği Meclis'te olduğu gibi kabul edilmiş, muhalefetteki sağcıların sandalye sayısının daha fazla olduğu Senato'da ise değiştirilerek kabul edilmişti.

Meclis ve Senato'nun uyum komisyonlarında ortak bir uzlaşı sağlanamayınca tasarının iki kanadın birlikte toplanacağı Versay Kongresi’ne götürülme şansı kalmamıştı.  

Fransa’da anayasa değişikliği için Versay Kongresi’nde beşte üç oranında oy çoğunluğu sağlanması gerekiyor.  

Hollande, 13 Kasım 2015’te başkent Paris’i kara bulayan ve 130 kişinin ölümüne yol açan saldırıların hemen ardından Versay Kongresi’nde yaptığı konuşmada, terörle mücadele için yeni anayasa değişikliği tasarısı hazırlanması talimatını vermişti. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle