GeriDünya Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya'da konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  56
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya'da konuştu
refid:29694029 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Endonezya'da mevkidaşı Joko Widodo tarafından resmi törenle karşılandı. İki lider baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Biz de ASEAN'ın (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) içindeki ortaklardan biri olmak istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cakarta'daki temasları kapsamında, Kalibata Milli Kahramanlar Mezarlığını ziyaret ederek, anıta çelenk bıraktı.

Daha sonra Istana Merdeka Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçen Erdoğan, burada Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo tarafından karşılandı. İki cumhurbaşkanı sarayın merdivenlerinde tokalaşarak gazetecilere poz verdi, ardından tören alanındaki yerlerini aldı.

Türkiye ve Endonezya milli marşlarının askeri bando tarafından seslendirilmesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna 21 pare top atışı yapıldı. Daha sonra Erdoğan ve Widodo, askeri tören mangasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezyada konuştu


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanlığı Sarayı özel defterini de imzaladı.

Karşılama töreninin ardından, baş başa görüşmeye geçen iki lider daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

İŞBİRLİĞİNİN ARTIRILMASI GEREKİYOR


Görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine “Şırnak’ta şehit edilen 1 subay 3 askerimize, Diyarbakır’da 1 polisimize, Kars’ta demiryolu işçimize, Adana Pozantı’da şehit edilen 2 polisimize Allah'tan rahmet diliyorum” diyerek başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Devlet Başkanı ile geleceğe yönelik, ekonomik, siyasi ve ticari alanlarda her seviyedeki temasların daha da yoğunlaştırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını ifade ederek, “Dinamik ve güçlü ekonomileri olan iki ülkenin bu alanlarda işbirliği yapması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezyada konuştu


“Karşılıklı fayda temelinde, yani kazan kazan suretinde ekonomik ilişkilerini sürdürmesi çok şey getirecektir, bu anlamda yarınki iş forumunu önemsiyorum” diyen Erdoğan bu konuda gelecekle ilgili planlamalar yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’nin G20 zirvesine ev sahipliği yapacağını ifade eden Cumhurbaşkanı, “Endonezya ile Türkiye G20 üyesi ülkedir bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

“İçinde bulunduğumuz coğrafya son derece sancılı kritik bir süreçten geçiyor” ifadelerini kullanarak Suriye’deki kriz ortamına değinen Erdoğan, “Burada olan olaylar bütün dünyayı ilgilendirmektedir. Başta terör ve mülteci sorunu olmak üzere artık buralar küresel çapta kriz üreten ve ihraç eden ülkeler haline gelmiştir. Eğer bugün yabancı savaşçılar dediğimiz bu başlıkta, ta Avustralya’dan Suriye’ye DAİŞ’e katılmak üzere gelen savaşçılar varsa bunu siz sadece Suriye ve Irak kapsamında ele alamazsınız. DAİŞ e katılmaya Endonezya’dan bile yabancı savaşçı geliyorsa bu sorun artık sadece Suriye’nin sorunu değildir. Şu anda 16 bin bu tür yabancı savaşçı ülkemize girememiştir. Sınırlar onlara kapalı olmuştur. Bunun yanında 1600’ü deport edilmiştir, yine 1300’ü yakalanmış yurtdışına çıkarılmışlardır” dedi.

Ekonomik ilişkilere dikkat çeken Cumhurbaşkanı, ”Asya pasifik bölgesinin küresel ekonomideki ağırlığı giderek artıyor biz de ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ayrıca Güneydoğu Asya Ülkeleri Ekonomik Topluluğu için de “ASEAN üyesi olmak için hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezyada konuştu


Yorumları Göster
Yorumları Gizle