Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin’de 8 bin yıllık köy bulundu

  Hürriyet Haber
  21.12.2017 - 14:57 | Son Güncelleme:

  Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 8 bin yıllık köy bulundu.

  Şinhua ajansının haberine göre, İç Moğolistan'ın Huade ilçesindeki Simaoguo bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda, 30 bin metrekarelik alanda dikdörtgen şeklinde yere kazılarak yapılmış 13 ev ortaya çıkarıldı.

  BİN 300'DEN FAZLA TARİH ÖNCESİ EŞYALAR

  Kazılarda evlerin haricinde çoğunluğunu taş balta ve küreklerin oluşturduğu bin 300’den fazla eşya çıkarıldı. Eşyaların Neolitik ve Paleolitik çağ arasında yaşadığı tahmin edilen Yümin medeniyetine ait eserlerle benzerlik taşıdığı kaydedildi.

  Kazıyı yapan ekibin lideri Hu Şiaonong, söz konusu dönemde taştan ve hayvan kemiklerinden yaptıkları aletleri kullanan insanların avcılık ve toplayıcılıkla yaşadıklarını söyledi.

  2 BİN 500 YILLIK BANYOLAR BULUNMUŞTU

  Yümin medeniyetine ait ilk bulgular, 2014'te yine İç Moğolistan’da gün yüzüne çıkarılmıştı.

  Çin'in Şaanşi eyaletinin Şian kentinde geçen ay yapılan kazılarda da dikdörtgen biçiminde, zeminleri ve duvarları tuğladan inşa edilen üç banyo bulunmuş, banyoların yapılarının ve drenaj sistemlerinin bozulmadan günümüze kadar ulaştığı kaydedilmişti. Banyoların Savaşan Devletler döneminde (MÖ 475-221) hüküm süren Qin hükümdarlığının kraliyet ailesine ait olduğu tahmin ediliyor.

  Etiketler: Çin , Moğolistan , Köy
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı