GeriDünya Çin’de 8 bin yıllık köy bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin’de 8 bin yıllık köy bulundu

Çin’de 8 bin yıllık köy bulundu

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 8 bin yıllık köy bulundu.

Şinhua ajansının haberine göre, İç Moğolistan'ın Huade ilçesindeki Simaoguo bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda, 30 bin metrekarelik alanda dikdörtgen şeklinde yere kazılarak yapılmış 13 ev ortaya çıkarıldı.

BİN 300'DEN FAZLA TARİH ÖNCESİ EŞYALAR

Kazılarda evlerin haricinde çoğunluğunu taş balta ve küreklerin oluşturduğu bin 300’den fazla eşya çıkarıldı. Eşyaların Neolitik ve Paleolitik çağ arasında yaşadığı tahmin edilen Yümin medeniyetine ait eserlerle benzerlik taşıdığı kaydedildi.

Kazıyı yapan ekibin lideri Hu Şiaonong, söz konusu dönemde taştan ve hayvan kemiklerinden yaptıkları aletleri kullanan insanların avcılık ve toplayıcılıkla yaşadıklarını söyledi.

2 BİN 500 YILLIK BANYOLAR BULUNMUŞTU

Yümin medeniyetine ait ilk bulgular, 2014'te yine İç Moğolistan’da gün yüzüne çıkarılmıştı.

Çin'in Şaanşi eyaletinin Şian kentinde geçen ay yapılan kazılarda da dikdörtgen biçiminde, zeminleri ve duvarları tuğladan inşa edilen üç banyo bulunmuş, banyoların yapılarının ve drenaj sistemlerinin bozulmadan günümüze kadar ulaştığı kaydedilmişti. Banyoların Savaşan Devletler döneminde (MÖ 475-221) hüküm süren Qin hükümdarlığının kraliyet ailesine ait olduğu tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle