GeriDünya Çin yönetimi Uygurlara karşı ABD’den destek istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin yönetimi Uygurlara karşı ABD’den destek istedi

Çin yönetimi Uygurlara karşı ABD’den destek istedi
refid:29732413 ilişkili resim dosyası

Çin’in Doğu Türkistan "terör güçlerine" karşı ABD’den destek istediği bildirildi.

Hong Kong merkezli South China Morning gazetesine göre, ABD Terörle Mücadele Koordinatörü Tina Kaidanow’la görüşen Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Cheng Guoping, “Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin Uygurları Suriye ve Irak’a çekerek cihat gayesiyle eğittiklerini” öne sürdü.

Görüşmede, “radikal İslamcı terör tehdidinin gün geçtikçe karmaşıklaşıp ciddileştiğini” belirten Çinli yetkili, “Doğu Türkistan İslami Hareketi gibi terör örgütlerinin Çin, ABD ve uluslararası topluma ciddi tehdit oluşturduğunu vurguladık. Doğu Türkistan terör güçleriyle mücadelede tam destek talep ettik” dedi.

“ABD’YLE ANLAŞTIK”
Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün akşam geç saatlerde yayınlanan bildiride, ABD’yle ‘terörle mücadelede istihbarat paylaşımını güçlendirmek ve şiddet içeren aşırıcılıkla mücadele etmek’ hususlarında anlaşıldığı kaydedildi.

Çin’e geçen hafta iki günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Şi Cinping’le gerçekleştirdiği görüşmede Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni terör örgütü olarak kabul ettiklerini ifade etmişti.

YÜZLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Çin’in kuzeybatısında bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde son üç yılda meydana gelen çok sayıda şiddet eyleminde en az 300 kişi hayatını kaybetti.

Olayların tamamını terör eylemi olarak gören Pekin yönetimi, Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni sorumlu tutuyor.

Uluslararası insan hakları örgütleri, söz konusu hareketin hiyerarşik bir terör örgütü olup olmadığının, hatta mevcudiyetinin şüpheli olduğunu ileri sürüyor.

Türkiye, Almanya ve ABD’deki Uygur dernekleri ise, şiddet eylemlerinde dini ve kültürel baskıların baş rol oynadığını, Çin’in terör söylemiyle baskı politikalarını meşrulaştırdığını savunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle