Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj

  hurriyet.com.tr
  27.01.2015 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, başkent Hartum'un merkezinde inşa edilen yeni sarayının açılışını gerçekleştirdi. Çin hükümetinin hibesi ile yapılan sarayın açılışının, 130 yıl önce Sudan'da sömürge valiliği görevini yürüten “Gordon Paşa” lakaplı İngiliz General Charles George Gordon’ın öldürüldüğü güne denk gelmesi dikkat çekti.

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesajÜlkesinin Çin İmparatorluğu’nu işgalinde oynadığı kilit rol sebebiyle “Çinli Gordon” olarak da anılan General Gordon, Sudan'da 1885 yılında Muhammed Ahmed (Mehdi) önderliğindeki bir ayaklanma sırasında hayatını kaybetmişti.

  İsyancıları Hartum’daki sarayının merdivenlerinde karşılayan General Gordon’ın nasıl öldürüldüğü netlik kazanmasa da, birçok kaynakta İngiliz komutanın mızraklandıktan sonra kafasının kesildiğine işaret ediliyor.

  Söz konusu saray, uzun yıllardır Ömer el Beşir’e ev sahipliği yapıyordu.

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj

  GÖRKEMLİ AÇILIŞ

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Mavi Nil kıyısındaki yeni sarayın açılış törenine El Beşir’in yanı sıra Sudanlı üst düzey yetkililer ile ülkedeki büyükelçiler katıldı.

  Çin'in Hartum Büyükelçisi Li Lianhe, "yeni sarayın Çin-Sudan dostluğunun bir sembolü olduğunu" söyledi. Devlet Başkanı Sözcüsü İmad Seyyid Ahmed, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni sarayın 18 bin 600 metrekarelik alan üzerine kurulu olduğunu ve üç kattan oluştuğunu belirtti. Ahmed, eski sarayın ise müze haline dönüştürüleceğini ifade etti.

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj
  El Beşir, töreni katılanları böyle selamladı.

  MALİYETİ AÇIKLANMADI

  Yapımı dört yıldan uzun süren yeni sarayın maliyetine ilişkin ise bir açıklama yapılmadı.

  Sudan'ın en büyük ticari ortağı olan Çin'in, petrol sektöründeki en önemli yatırımcı olduğu belirtiliyor. Son yıllarda Afrika’da imza attığı projelerle dikkat çeken Çin’in Angola, Mozambik ve Togo gibi ülkelerde inşa ettiği birçok idari yapı, alışveriş merkezi ve demiryolu bulunuyor.

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj
  El Beşir, açılış kurdelasını keserken...

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj

  Çin’den dünyaya ‘Gordon Paşa’lı mesaj


  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı